Do panelového domu v Bohumíně se vrátila elektřina. Výše škod po požáru budou známy v pondělí

Bohumínský panelový dům, ve kterém před týdnem v sobotu při úmyslně založeném požáru bytu zemřelo 11 lidí, je znovu napojen na elektřinu. Škodu, kterou požár způsobil, bude vedení města znát v pondělí. Nové bydlení radnice zajišťuje či už zajistilo pro šest rodin, které se na místo tragédie nechtějí vrátit, řekl místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Bohumín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do poškozeného jedenáctého patra by se podle Bruzla elektřina měla vrátit během soboty | Foto: Martin Sekanina/CNC | Zdroj: Profimedia

V noci na sobotu se technikům podařilo napojit na elektřinu většinu domu. „Napojeny byly všechny byty kromě těch v jedenáctém patře, kde hořelo. Mám ale informace, že v sobotu se provizorně podaří napojit i tyto byty,“ dodal Bruzl. Dodávky vody a plynu už byly do domu obnoveny v minulých dnech.

Všichni s ním měli dobré vztahy, jsme v šoku, tvrdí kolegové muže obviněného ze žhářství v Bohumíně

Číst článek

Obnovení dodávek elektřiny je podle Bruzla důležité i pro vyklízení bytů. V nich je řada věcí zničená vodou. „V některých místech se už objevuje plíseň,“ řekl místostarosta. Dodal, že nájemníci mohou o pomoc s vyklízením požádat bohumínské dobrovolné hasiče. „Někteří se už na ně obracejí. Zájem o pomoc mezi obyvateli domu je,“ řekl.

Dodal, že z šesti desítek rodin se do domu, kde se odehrála tragédie, nechce vrátit desetina. „Pro šest rodin jsme už našli či hledáme nové bydlení. Někteří už mají podepsanou novou smlouvu a chystají se stěhovat,“ řekl s tím, že další dvě rodiny se ještě nerozhodly a je možné, že i ony se odmítnou do domu vrátit.

Výši škody, kterou požár způsobil, bude znát radnice v pondělí, kdy dostane souhrnnou informaci od pojišťovny. „Předpokládáme, že to bude v řádu několika milionů korun,“ řekl Bruzl a uvedl, že radní budou v pondělí jednat i o případném odpuštění nájemného obyvatelům postiženého domu.

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru. Policie už jednu prověřuje

Číst článek

Požár v sobotu 8. srpna podle policie úmyslně zapálil čtyřiapadesátiletý muž, který takto řešil rodinné spory. V bytě se konala zrovna oslava narozenin. Muž se přiznal, že hořlavinou polil dveře a zapálil je. Přímo v bytě zemřelo šest lidí, z toho tři děti. Dalších pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém paře vyskočili. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout přelezením na balkon sousedního bytu.

Moravskoslezský kraj vyhlásil na pomoc rodinám obětí a zraněným veřejnou sbírku. Zájemci mohou přispívat do 15. září. Zatím se na účtu 868686/2700 sešlo víc než 400.000 korun. Samotný kraj přispěje částkou 100.000 korun za každou oběť a 50 000 korun za každého zraněného.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme