Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru. Policie už jednu prověřuje

Bohumínská radnice varuje před falešnými sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru. Jednou takovou se už podle města zabývá policie. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí města Lucie Balcarová. Jedinou oficiální sbírkou je zatím ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj. Lidé na ni doposud přispěli bezmála 300 tisíc korun.

Bohumín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Bohumíně

Požár v Bohumíně | Foto: Martin Sekanina/CNC | Zdroj: Profimedia

„Město varuje před jinými neoficiálními sbírkami a transparentními účty, které se po neštěstí začaly objevovat. Jednou se už dokonce zabývá policie,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

„Jediná oficiální a transparentní veřejná sbírka, která je určena na pomoc zmírnění bohumínského neštěstí, je ta, kterou vyhlásil Moravskoslezský kraj,“ dodala.

Všichni s ním měli dobré vztahy, jsme v šoku, tvrdí kolegové muže obviněného ze žhářství v Bohumíně

Číst článek

Upozornila, že lidé by měli být velmi opatrní, kam svou pomoc posílají. „Pokud by se objevila nějaká další oficiální sbírka, město by o tom veřejnost informovalo,“ řekla.

Policie se už jednou sbírkou zabývá. Podle informací ČTK šlo o účet zveřejněný ve středu na jednom facebookovém profilu. Příspěvek byl ale po nějaké době smazán.

„Policisté přijali informace, že by měla být založena sbírka v rozporu s právními předpisy. Tyto informace prověřujeme. Na zjišťování dalších okolností spolupracujeme s krajským úřadem,“ sdělila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Jedinou oficiální sbírku tento týden vyhlásil Moravskoslezský kraj. Lidé mohou do 15. září přispívat na účet 868686/2700. Zatím se na něm sešlo bezmála 300 tisíc korun.

Kraj pozůstalým po obětech a zraněným pomůže také. Má v úmyslu poslat 100 tisíc za každého mrtvého a 50 tisíc za každého zraněného. Finanční pomoc ale ještě musí v září schválit zastupitelstvo.

Požár v Bohumíně

Při požáru zemřelo 11 lidí, desítka dalších utrpěla zranění. Policisté ze žhářského útoku obvinila čtyřiapadesátiletého muže, který se přiznal a uvedl, že chtěl postrašit rodinu, se kterou měl dlouhodobé spory.

Kraj vyhlásil sbírku na pomoc po požáru v Bohumíně. Peníze bude možné posílat do poloviny září

Číst článek

Na byt ale zaútočil v době, kdy se v něm konala oslava narozenin. Z 15 účastníků přežili jen čtyři lidé, kterým se podařilo uniknout na balkón sousedního bytu. Šest lidí zemřelo v bytě, pět dalších po pádu z okna v 11 patře panelového domu.

V nemocnici nyní zůstávají tři lidé. Jsou v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice.

„Dva jsou i nadále na jednotce intenzivní péče. Jejich stav je stabilizovaný, ale stále vážný,“ řekla mluvčí nemocnice Pera Petlachová. Dodala, že třetí pacient je na tom lépe a je na běžném oddělení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme