Muž obviněný ze založení požáru v Bohumíně chce uzavřít dohodu. Vyšetřování může skončit už v srpnu

Už v srpnu může skončit vyšetřování požáru v Bohumíně na Karvinsku, při kterém loni v srpnu zemřelo 11 lidí. Státní zástupce nevylučuje uzavření dohody o vině a trestu s obviněným mužem, který už projevil ochotu dohodu uzavřít. Pak by se vyhnul soudnímu procesu s dokazováním. Uvedl to dozorující státní zástupce Michal Król. Policie z vícenásobné vraždy obvinila tehdy 54letého muže. Přiznal, že jeho motivem byly spory v rodině.

Ostrava/Bohumín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při požáru zemřelo 11 lidí, motivem měly být spory v rodině | Foto: Lukas Kabon | Zdroj: Reuters

„Do konce srpna budou dokončeny všechny vyšetřovací úkony. V srpnu se pak uvidí, jaký bude další postup,“ řekl Król.

V úvahu podle něj přichází klasické ukončení vyšetřování podáním obžaloby. Možné je ale i jednání o dohodě a trestu. „Je možné, že proběhne. Obviněný to už navrhl. Pokud by k dohodě došlo, nepodávali bychom už obžalobu, ale pouze návrh na schválení dohody,“ uvedl státní zástupce.

Za rasistický článek o požáru v Bohumíně padly obžaloby. Státní zástupce navrhuje peněžitý trest

Číst článek

Obviněný podle Króla projevil ochotu dohodu uzavřít. To ale předpokládá, že prohlásí, že všechny skutky kladené mu za vinu spáchal. V tomto případě pak soud pouze schválí ve veřejné projednání návrh dohody. Klasické několikadenní i delší hlavní líčení s výslechem svědků se pak nekoná.

Žalobce původně předpokládal dokončení vyšetřování už na jaře. Komplikace se ale případu nevyhýbají. Jisté zpoždění zavinila například i pandemie koronaviru, kvůli níž se odkládaly výslechy.

Tragický požár

Policisté útočníka obvinili z vraždy a obecného ohrožení. Hrozí mu až výjimečný trest včetně doživotí. Motivem žhářského útoku byly podle žalobce spory v rodině. Obviněný nezvládl fakt, že jej opustila manželka a nastěhovala se do bytu, kde bydlel její syn s družkou a svým synem. Právě tento byt muž loni 8. srpna odpoledne zapálil. Konala se tam zrovna oslava narozenin a v bytě bylo 15 lidí.

Obviněný podle policie polil dveře přineseným benzinem a zapálil. Požár se rychle šířil. Oheň v bytě zabil útočníkovu manželku, syna, vnuka a jeho matku. Zemřely tam i další dvě děti pozvané na oslavu. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna. Čtyřem se podařilo z bytu uniknout přes balkon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme