Za rasistický článek o požáru v Bohumíně padly obžaloby. Státní zástupce navrhuje peněžitý trest

Policie obžalovala šéfredaktora Vlasteneckých novin Radka Veličku i samotný web kvůli rasistickému článku o tragickém požáru v Bohumíně. „Jak na něj, tak na právnickou osobu byla podaná dozorujícím státním zástupcem obžaloba, a to konkrétně 28. května,“ řekl serveru iROZHLAS.cz okresní státní zástupce Ladislav Hradil. Žalobce navrhuje pro oba peněžitý trest, Veličkovi hrozí až tři roky vězení. Na posun v případu upozornila Česká televize.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 12:37 8. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí. Archivní foto | Foto: Martin Sekanina/CNC | Zdroj: Profimedia

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí. Zmíněný článek uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o „škodné“ a „parazitech“.

Hanobení rasy i schvalování trestného činu. Policie obvinila muže za komentář požáru v Bohumíně

Číst článek

Článek se objevil na serveru Vlastenecké noviny den po požáru. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, server psal o zemřelých jako o „cikánech“.

„Na obviněného a obviněnou právnickou osobu byla podaná obžaloba dozorujícím státním zástupcem jednak pro přečin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, jednak pro podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a jednak pro přečin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu,“ popsal pro server iROZHLAS.cz Hradil.

Dodal, že právnickou osobou je myšlený web Vlastenecké noviny.

Návrh trestu

Státní zástupce chce pro Veličku peněžitý trest v rozmezí 20 až 30 tisíc korun, k tomu trest veřejně prospěšných prací a propadnutí notebooku, na kterém článek psal. Webu navrhl peněžitý trest 50 tisíc korun.

Česká televize v úterý upozornila, že kriminalisté už navrhli Veličku a server, pro který psal, obžalovat. Mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská redakci potvrdila, že návrh zaslali už v průběhu května.

Podle serveru Manipulátoři.cz se na webu Vlastenecké noviny opakovaně objevují rasistické a xenofobní články. Konspirační server už není v provozu. Podle Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky ho vydávala Centrální informační agentura, jejímž ředitelem je právě Radek Velička.

Server iROZHLAS.cz Veličku kontaktoval, ten na dotazy neodpověděl a dodal, že na podobné otázky „nereaguje“.

Dominika Kubištová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme