Muž obviněný ze žhářského útoku v Bohumíně šel podle žalobce na jistotu, přivezl si lahve s benzinem

Čtyřiapadesátiletý Zdeněk K. podle policie začátkem srpna založil požár v bohumínském paneláku. Při neštěstí zemřelo jedenáct lidí včetně tří dětí. Státní zástupce v návrhu na vzetí do vazby napsal, že muž na místo přijel s úmyslem usmrtit obyvatele bytu v jedenáctém patře. „Naplnil si předem dvě PET lahve benzinem,“ píše se v dokumentu, který server iROZHLAS.cz získal s pomocí informačního zákona. Obviněný má podle žalobce sebevražedné tendence.

Tento článek je více než rok starý.

Dokument Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár v Bohumíně

„Po otevření vstupních dveří využil vhodný okamžik a vlil do prostoru bytu připravenou hořlavinu,“ píše státní zástupce Michal Król | Foto: Martin Sekanina/CNC | Zdroj: Profimedia

Muž, posilněný alkoholem, navštívil třináctipatrový bytový dům v Bohumíně 8. srpna po sedmnácté hodině, a to „v souvislosti s řešením dlouhodobých rodinných sporů se svým synem“.

V bytě se od časného odpoledne konala rodinná oslava, o níž obviněný věděl od své manželky.

Jak státní zástupce Michal Król píše v návrhu na vzetí do vazby, na místo Zdeněk K. přijel s vědomím, že ve výškovém budově i v samotné bytové jednotce je větší počet lidí. Jeho záměrem bylo podle dokumentu založení požáru a usmrcení obyvatel bytu v jedenáctém patře.

Pacienti po tragickém požáru v Bohumíně se postupně uzdravují. Lékaři je už odpojili od přístrojů

Číst článek

„Naplnil si předem dvě PET lahve benzinem. Poté, co přistoupil před vstupní dveře bytové jednotky [...], držíc v ruce připravené lahve, zazvonil na zvonek konkrétního bytu,“ popisuje Król. 

„Po otevření vstupních dveří [...] využil vhodný okamžik, vlil do prostoru bytu připravenou hořlavinu, a po rychlém zabouchnutí dveří jmenovanou vylil zbytek hořlaviny na vstupní dveře a v jejich těsné blízkosti.“

Posléze podle návrhu na vzetí do vazby zapalovačem založil požár, přičemž se sám poranil a v 17.50 ho před domem zadrželi strážníci.

Jelikož ohnisko poháru bylo přímo u vstupních dveří, znemožnil obviněný podle státního zástupce lidem v bytě případnou záchranu.

Król připomíná, že několika lidem se jen shodou šťastných náhod a okolností „podařilo včasným přelezením balkonového zábradlí na balkon sousedního bytu zachránit vlastní život“. I oni ale utrpěli zranění a byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Sebevražedné sklony?

Mezi důvody pro vzetí obviněného do vazby uvádí státní zástupce například obavu, že se muž před hrozícím vysokým trestem pokusí uprchnout.

„Odhlédnout nelze ani od faktu, že obviněný vytýkaným skutkem usmrtil svého syna, vnuka i manželku. K žádnému místu již není citově ani sociálně vázán.“

Bohumínský žhář prý rodinu už dříve ohrožoval plynovou pistolí. Loňský incident policie také řeší

Číst článek

Król má za to, že by muž mohl trestnou činnost opakovat. „Spatřuji v tom, že dotyčný je jednak osobou se sklony k agresivnímu chování, jednak svým skutkem přímo či nepřímo usmrtil jedenáct osob,“ odůvodňuje. Podle deníku Právo obtěžoval obviněný svou rodinu už dříve plynovou pistolí.

Podle Króla má navíc sebevražedné tendence. „Při jejich naplnění, kdy hovoří o zabití se při nárazu v motorovém vozidle, by mohl obviněný ohrozit další nevinné osoby,“ píše státní zástupce.

Vazbu na čtyřiapadesátiletého muže uvalil soud 11. srpna. Je obviněn z vraždy a všeobecného ohrožení, za což mu hrozí doživotí.

Stíhání se podle Króla opírá hlavně o mužovo doznání k tomu, že požár způsobil úmyslně. Majetková škoda činí podle Hasičského záchranného sboru zhruba milion korun, požár zapříčinil kromě úmrtí jedenácti osob i smrt labradorského retrívra, který se v bytě nacházel.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme