Ředitel hasičů odmítá kritiku zásahu u požáru v Bohumíně: Dvě jednotky dorazily do pěti minut.

Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček v neděli odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Nesouhlasí s tvrzením, že hasiči přijeli pozdě a nekonali. Bezprostředně po zásahu se na sociálních sítích objevila kritika postupu hasičů, obdobně hovořili i někteří svědci události a lidé hasičský zásah hodnotili u postiženého panelového domu i během neděle.

Bohumín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo při požáru  v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu

Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo při požáru v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

„Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě,“ uvedl Vlček. Podle něj ze zákona měly být na místě dvě jednotky do deseti minut a další jedna jednotka do 15 minut. Dvě jednotky hasičů přitom na místo dorazily do pěti minut a zasahovaly, uvedl.

Vlček řekl, že pohled diváka je vždycky odlišný. „Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat,“ zdůraznil Vlček.

Policie našla u bytu v Bohumíně stopy hořlaviny. ‚Podezřelého jsme ještě nevyslechli,‘ říká její šéf Kužel

Číst článek

Na místě se našly stopy hořlavé látky. Podle Vlčka je nemožné, aby zdolání takového požáru bylo vyřešeno v řádu minut. Je přesvědčen o tom, že hasiči udělali vše pro to, aby obyvatele domu zachránili. Vlček dodal, že se s ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslavem Rybou dohodl na zhodnocení celé činnosti hasičů na místě tragédie.

„Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera (v sobotu) na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky. Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, že jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně,“ uvedl Ryba.

Potvrdil zároveň, že se rozhodl vytvořit komisi generálního ředitele, která vyšetří postup hasičů na místě události. Podporu hasičům vyjádřila i místopředsedkyně vlády Alena Schillerová (ANO), která přijela na místo neštěstí. „Byla jsem nahoře, viděla jsem ten neskutečný kus práce a patří se poděkovat hasičskému záchrannému sboru, patří se poděkovat policii,“ řekla.

Za tragédií v Bohumíně jsou zřejmě rodinné spory, v bytě měla být oslava, uvedl místostarosta Bruzl

Číst článek

Vlček uvedl, že při zásahu byli zraněni dva hasiči, jeden už byl propuštěn z nemocnice. Další je ale stále hospitalizován. Na vyšetřování příčin požáru hasiči spolupracují s policií, která na místě zadržela jednu osobu.

„Podle trestního řádu s ní probíhají procesní úkony. Na místě probíhalo celou noc ohledání místa činu, ještě dnes pokračujeme vevnitř i venku a myslím si, že je nutné zdůraznit, že obyvatelé nemusí mít žádné obavy z toho, že by se tady pohyboval někdo nebezpečný,“ uvedl vyšetřovatel Pavel Tvrdý. Blíže se k podezřelému ani jeho motivu ale odmítl vyjádřit, nechtěl potvrdit ani spekulace o tom, že je v nemocnici, a neuvedl jakékoliv informace k jeho zdravotnímu stavu. Policisté podle něj nyní pracují na právní kvalifikaci události.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18.00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Během požáru bylo deset lidí zraněno, včetně dvou hasičů a policisty. V nemocnicích zůstávalo v neděli dopoledne pět lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme