Exšéf Vojenského výzkumného ústavu Šafář: Důvody odvolání neznám a teď už je mi to jedno

Jeho odchod přišel nečekaně. Po šesti letech v čele Vojenského výzkumného ústavu ho ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) odvolala. Souvisí odchod Bohuslava Šafáře s kauzou Novičok, který se podle prezidenta vyráběl a testoval v Česku? Sám Šafář důvody nezná. „Už je mi to stejně jedno,“ říká v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně obrany za ANO Karla Šlechtová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Pan náměstek ministryně obrany pro kontrolu Antonín Rada, kterému to přísluší, mi předal dopis od paní ministryně, že jsem odvolán. Dodnes mi nikdo žádný důvod neřekl,“ prohlásil Šafář v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Zároveň doplnil, že nyní ho už důvody odvolání nezajímají.

„Myslím, že teď už je mi to stejně jedno. Byl jsem odvolán a na to konto řeším další otázky své budoucnosti. Zjišťovat to nebudu, protože by mi to stejně nikdo neřekl. Byla by to škoda času,“ uvedl.

Laboratorní účely

Šlechtová odvolala Šafáře v polovině května, a to bez uvedení důvodu. Stalo se tak v době, kdy prezident Miloš Zeman uvedl, že se v České republice vyráběl a testoval jed Novičok, čímž potvrdil už dřívější obvinění Moskvy. Ta za možného původce látky, kterou byl otráven dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera, označila mimo jiné i Česko.

Šafář uvedl, že otravné látky se v Česku vyrábějí pouze pro laboratorní účely. Protože se ale jedná o gramy, nejde podle jeho slov o výrobu, nýbrž o „laboratorní přípravu malého množství“ pro testování, tedy přípravu. Za jeho slova ho kritizoval například i premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Zemanova slova o Novičoku jsou velké ohrožení, říká Bublan. Celá kauza je nešťastná, míní Grospič

Číst článek

Na tom, že se v Česku Novičok nevyráběl ani neskladoval, se shodl zahraniční výbor Senátu. Zeman si ale i přesto stojí na svých slovech a zopakoval, že vycházel ze slov ředitele Šafáře.

Šafářovi bylo na ústavu nabídnuto místo vědecko-výzkumného pracovníka a on nyní zvažuje, zdali ho přijme. Jak uvedl, v minulosti se k němu nikdy žádná kritika nedostala.

„V minulosti jsme se nikdy nebavili o tom, že by mi něco (ministryně Šlechtová) vyčítala. Ani současná ministryně, ani její předchůdce Martin Stropnický. Nevím o tom, že by nějaká kritika kdykoliv v minulosti existovala,“ prohlásil Šafář v rozhovoru.

Kvůli výrokům o novičoku zvažují senátoři STAN žalobu na prezidenta za velezradu.

hm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme