Bohuslav Sobotka bude předsedovi lidovců vyjasňovat situaci v ČSSD. Schází se i ANO

Politici budou řešit, jak povedou další povolební vyjednávání. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka by se měl dnes sejít s předsedou lidovců Pavlem Bělobrádkem. Vysvětlovat mu má situaci uvnitř sociální demokracie. Zasedne i nově zvolené hnutí ANO 2011, které si má rozdělit funkce v poslaneckém klubu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nerezignuje na funkci šéfa ČSSD. Nechce prý, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem SPOZ. | Zdroj: ČTK

Nejednotnost uvnitř sociální demokracie podle Bělobrádka blokuje jakékoli rozhovory o nové vládě. ČSSD se navíc rozpadl vyjednávací tým, z něhož postupně odstoupili všichni čtyři členové – Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek i Michal Hašek a Jeroným Tejc. Nový tým si grémium strany zvolí ve čtvrtek.

Podle Sobotky bude ve straně definitivně jasno až po 10. listopadu, kdy se sejde ústřední výkonný výbor. „Musí padnout jasné rozhodnutí, krize musí skončit. Sociální demokracie se musí vrátit jako jednotná politická strana k jednacímu stolu tak, aby byla důvěryhodná a seriózní pro ostatní parlamentní strany,“ říká Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martiny Spěváčkové o plánovaném jednání mezi Bohuslavem Sobotkou a Pavlem Bělobrádkem

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek navíc zopakoval, že partnerem k jednání je pro KDU-ČSL pouze Sobotka. „Sejdeme se s panem předsedou Sobotkou. Nebude to žádné vyjednávání o volebním uspořádání, bude to schůzka, která by měla být spíše informativní,“ uvedl Bělobrádek.

Podobně mluví i šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš. K jednání prý potřebují adekvátní partnery. „My budeme jednat s předsedou ČSSD, protože na naší straně vyjednává také předseda. Jestli to bude mezi pány předsedy, nebo mezi celými týmy, to je ještě otázka,“ potvrzuje místopředsedkyně hnutí Věra Jourová.

Sporné body? Podle ANO restituce či daně

Vedení a poslanci hnutí se dnes sejdou, aby probrali další strategii povolebních jednání. Rozdělit si také mají funkce v poslaneckém klubu. Téma případných dalších předčasných voleb zatím ANO neřeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředsedkyně hnutí ANO 2011 Věra Jourová přiblížila témata, o kterých se zřejmě bude vyjednávat

„Spousta lidí říká, že kdyby byly další předčasné volby, tak máme ještě výraznější šanci udělat lepší výsledek a obsadit první místo. Já si tyto myšlenky nebo nějaké aktivní směřování k tomu nepřipouštím, protože voliči nám dali mandát, úkol, co máme dělat,“ říká poslanec za hnutí ANO Jiří Zlatuška.

Ve čtvrtek proberou zástupci hnutí ANO své programové priority s lidovci. „Domnívám se, že budeme mluvit o církevních restitucích a o ekonomických opatřeních, o tom, že například naše míra solidarity vůči některým skupinám obyvatelstva je možná vyjadřována slaběji než u KDÚ. Jsme poněkud méně sociální, zdá se, ale je to otázka vyjednávání nebo slaďování při rozhovorech,“ vysvětluje Jourová.

Chovanec přiznal tajnou schůzku u Zemana v Lánech, Hašek ji dál popírá

Číst článek

Při jednáních se sociálními demokraty se prý zase střetnou rozdílné názory na otázku daňového zatížení. „My říkáme, že je potřeba další daně nevybírat, že musí stát vystačit s tím, co má k dispozici,“ dodává. Strana chce podle Jourové raději dál zůstat v opozici a vládu pouze v určitých otázkách podpořit.

Lenka Jansová, Martina Spěváčková, krw, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme