Expremiér Sobotka odešel z ČSSD. Hamáček mu poděkoval za jeho práci pro stranu a zemi

Bývalý předseda a premiér Bohuslav Sobotka v tichosti odešel z ČSSD. Stalo se tak poté, co nezaplatil členský příspěvek. Informaci přinesl ve čtvrtek deník Právo s odkazem na dva zdroje blízké Lidovému domu. Serveru iROZHLAS.cz to následně potvrdil vicepremiér a současný předseda strany Jan Hamáček (ČSSD), který Sobotkovi poděkoval za jeho práci pro stranu a Česko.

Praha (Aktualizováno: 12:40 15. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér Bohuslav Sobotka | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Bohuslav Sobotka mě o svém rozhodnutí skončit v ČSSD předem neinformoval, jeho krok respektuji a děkuji mu za jeho dlouholetou práci jak pro ČSSD, tak pro Českou republiku,“ napsal v sms zprávě serveru iROZHLAS.cz.

„Nezaplatil členský příspěvek, který je 300 korun na rok a musí se zaplatit do 30. června. Pokud člen tak neučí, tak mu automaticky ze stanov členství zaniká,“ dodala k odchodu Sobotky pro iROZHLAS.cz mluvčí strany Eva Gregorová. Sám Sobotka se ke svému konci v ČSSD nevyjádřil, telefon nebral, na sms nereagoval. 

Bohuslav Sobotka byl členem ČSSD od roku 1989. Předsedou strany byl zvolený v roce 2011, kdy vystřídal Jiřího Paroubka. V čele sociální demokracie setrval až do června 2017. Postu se následně ujal současný předseda a vicepremiér Jan Hamáček.

Expremiér Sobotka o výbuchu ve Vrběticích: Lze to označit za terorismus, útok měl destabilizovat vládu

Číst článek

Během své politické kariéry zastával post ministra financí, od roku 2014 byl premiérem České republiky. Především konec jeho mandátu poznamenaly nejasné majetkové poměry tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO). Kvůli setrvávající krizi podal Sobotka demisi vlády.

Nakonec ji ale odvolal kvůli krokům prezidenta Miloše Zemana, který měl v plánu odvolat jenom Sobotku. Místo toho došlo ke konci Babiše ve vládě, jehož strana ale vyhrála následující parlamentní volby a stal se premiérem. 

V roce 2017 se po neúspěchu strany v parlamentních volbách stáhl do ústranní, přesto ale získal mandát poslance za Jihomoravský kraj. I na tento post ale v březnu 2018 rezignoval.

Sobotka patřil od voleb 2017 ke kritikům koalice ČSSD s hnutím ANO, které volby vyhrálo. Tím, že nezaplatil členské příspěvky straně, zaniklo jeho členství bez udání důvodů. 

Zuzana Jarolímková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme