Bohuslav Sobotka představí stínový kabinet

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes představí stínovou vládu, ve které bude polovina nových tváří. Sobotka vyzdvihuje především zastoupení dvou žen – Vlasty Bohdalové a Aleny Gajdůškové. Ke spolupráci pozval také Michaelu Marksovou-Tominovou. Potvrdil i jména Vladimíra Špidly a Davida Ratha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po zasedání ústředního výkonného výboru strany | Foto: Tomáš Adamec

„Ve stínové vládě, kterou dnes představím, jsou obsaženy všechny názorové proudy sociální demokracie a klíčové osobnosti, které nám mohou v opoziční práci výrazně pomoci,“ říká úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sobotka.mp3

Sobotka zároveň Rádiu Česko potvrdil, že Vladimír Špidla bude odborným mluvčím pro evropské záležitosti a bude členem stínového kabinetu. Představil i dalšího člena - Davida Ratha v roli stínového ministra zdravotnictví, a to i přesto, že si to významná část vedení ČSSD nepřeje.

„David Rath bude stínovým ministrem zdravotnictví, je autorem našeho zdravotnického programu, je členem Poslanecké sněmovny – to jsou myslím hlavní argumenty pro to, aby tuto roli ve stínové vládě sociální demokracie sehrál. Je důležité, abychom se soustředili na kritiku vlády, na předkládání alternativ, abychom plnili roli demokratické opozice, na hádky je dost času,“ vysvětluje Sobotka.

Role stínové vlády

„My jsme hlavní opoziční stranou a neměli bychom vládu jen kritizovat, ale měli bychom také předkládat pozitivní alternativy k vládní politice a to bude hlavním úkolem našeho stínového kabinetu.“

Podle Sobotky se ČSSD shoduje s vládou na úsporných opatřeních. „Musí se to ale odehrávat způsobem, který bude rovnoměrně a spravedlivě rozložený z hlediska nákladů jednotlivých sociálních skupin a to co vláda zatím prezentuje je úplně špatně.

Vláda se podle Sobotky rozhodla ušetřit na nejchudších rodinách s dětmi a současně se rozhodla ponechat daňové prázdniny pro nejvyšší příjmové kategorie.

ČSSD chce postupně zveřejňovat a zmiňovat témata, na která podle Sobotky koaliční vyjednávání zapomíná. Chce mluvit o podpoře sociálního růstu a důchodové reformě. Naopak podpoří Nečasovu vládu v oblasti protikorupčních opatřeních a omezení poslanecké imunity.

Současné vedení ČSSD chce změnit nejen samotnou rétoriku předchozího vedení, ale především její obsah.

„My chceme hájit sociálně-demokratické hodnoty, na základě kterých jsme získali největší podporu ve volbách do Poslanecké sněmovny, ačkoli to nestačilo na sestavení nové vlády. Pokud se vláda bude chovat nespravedlivým způsobem, tak se sociální demokracie důrazně a hlasitě ozve,“ říká Sobotka.

Karolína Koubová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme