Bohuslav Sobotka: Úspěchem je vrácení peněz na stavební spoření, neúspěchem vládní reformy
Ke konci roku mají důvod bilancovat i čeští politici. Své úspěchy i neúspěchy zhodnotili pro Český rozhlas představitelé hlavních parlamentních stran. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vidí úspěch své strany v ústavním rozhodnutí o vrácení 6 miliard korun lidem na stavební spoření, naopak prohrou opozice podle něj bylo přijetí důchodové a zdravotní reformy.
„Za neúspěšnější pokládám to, že se nám podařilo zabránit snaze vládní koalice ukrást občanům 6 miliard korun ze stavebního spoření. Tím, že jsme včas podali stížnost k Ústavnímu soudu a že Ústavní soud naším argumentům vyhověl, tak umožnilo donutit vládu k tomu, aby tyto peníze lidem na účty vrátila,“ zhodnotil v rozhovoru pro Rádio Česko úspěch své strany její předseda Bohuslav Sobotka.
Za největší prohru s koalicí naopak považuje opoziční strana přijetí důchodové reformy a změn ve zdravotnictví, jejichž prohlasování ČSSD bránila v parlamentu několikadenními obstrukcemi.
„Nefunguje tady dialog mezi vládou a opozicí. Zejména o klíčových reformách, které budou měnit v příštích letech podmínky pro život řady našich spoluobčanů, tady konsenzus není a bude to znamenat, že my řadu těchto reforem po příštích volbách, pokud na to budeme mít sílu, budeme muset upravit,“ dodává Sobotka ke vzájemné spolupráci opozice a vládní koalice.
Společnou řeč, myslí si Sobotka, by ČSSD s koalicí dokázala najít především v evropských otázkách a dalším strategickém směřování republiky. „Tady jsme připraveni jako sociální demokraté, pokud budeme mít pocit, že vláda hájí dobře národní zájmy, vládu podpořit,“ dodal.
Rozpočet bude jedním z klíčových témat
Tématem, které koalici a opozici bude štěpit, zůstane i v příštím roce státní rozpočet.
Parlament pro rok 2012 schválil rozpočtový schodek ve výši 105 miliard korun. Podle názoru opozice se výpočet zisků ale nezakládá na reálných odhadech vývoje ekonomiky a rozpočet by měl být sestavený jinak.
ČTĚTE TAKÉ: Gazdík: Je třeba dotáhnout rozpočtové určení daní
„Vládu už upozorňujeme několik měsíců, že by si měla vytvořit rezervy na aktivní politiku zaměstnanosti, protože to bude největší problém. Lidé budou přicházet o svá pracovní místa v důsledku zpomalení ekonomiky,“ myslí si Sobotka.
Jako problém vidí předseda ČSSD také pomalé čerpání peněz z evropských fondů, kvůli kterému se zvýší v průběhu roku schodek rozpočtu o 15 až 20 miliard korun a problém je podle opozice také rušení českých zastupitelství a ambasád v zahraničí, protože český export bude v době útlumu potřebovat ke své životaschopnosti nové trhy.
Evropská unie v dobrém i ve zlém
„My jsme od data vstupu 2004 získali 163 miliard dotací do našich rozpočtů od bohatších zemí Evropské unie. V situaci, kdy je dnes eurozóna v krizi, tak očekává alespoň malý solidární příspěvek České republiky,“ připomíná Sobotka opoziční a vládní spor o 90miliardovou půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu k posílení ekonomiky eurozóny, který vláda, na rozdíl od ČSSD, odmítá.
„Ta půjčka MFF, to neohrozí naše rozpočty, to poskytne ČNB ze svých devizových rezerv. To nejsou peníze, které budou chybět v naší ekonomice,“ uvádí Sobotka důvody ČSSD, pro které půjčku strana podporuje a dodává: „Jsou to peníze, které se vrátí, protože MFF je kredibilní dlužník a je schopen tyto finanční prostředky získávat zpět.“
Ve stabilizované eurozóny vidí Bohuslav Sobotka také klíč ke snazšímu uklidnění sociálně vyloučených oblastí, ve kterých letos došlo k mnoha demonstracím a potyčkám.
Jarní krajské a senátní volby vidí předseda nejsilnější opoziční strany jako referendum o vládě Petra Nečase. „Nepochybně budou také referendem o tom, jak se vládě bude dařit řešit důsledky ekonomického zpomalení,“ uzavřel Bohuslav Sobotka.