Růžičku ani exprimátora Svobodu nevydávejte, doporučil sněmovně mandátový a imunitní výbor

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu (ODS) k trestnímu stíhání v případu městské karty opencard, informovali při úterním jednání výboru jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM) a zpravodaj Petr Gazdík (STAN). Výbor nedoporučil ani vydání poslance Pavla Růžičky (ANO). Sněmovna bude jednat o jejich vydání ve středu odpoledne.

Praha (Aktualizováno: 15:10 23. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec a pražský exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Naším úkolem bylo zjistit, zda žádost je, nebo není politicky motivována. A v tomto případě ta žádost je politicky motivována, protože šlo o rozhodnutí kolektivního orgánu," řekl novinářům Gazdík.

Do sněmovny dorazila další žádost o vydání. Tentokrát pro exprimátora Svobodu kvůli kauze opencard

Číst článek

Svoboda se rozhodnutím nikterak neobohatil, zdůraznil. „On rozhodoval, protože byl zvolením do nějakého kolektivního orgánu k tomu rozhodnutí nucen nebo musel tak rozhodnout, jinak by způsobil hlavnímu městu Praze škodu," dodal Gazdík.

Pro doporučení, aby sněmovna Svobodu nevydala, hlasovalo podle Grospiče devět přítomných členů výboru. Ostatní se hlasování zdrželi. Na plénum by se mohla záležitost podle něho případně dostat už tento týden.

Svoboda, kterého v úterý výbor vyslechl, uvedl, že bude hlasovat pro své vydání. O kauze má ale stále pochyby a domnívá se, že politické rozhodnutí nemůže být soudně napadnutelné.

Politické rozhodování totiž podle něho není čistě ekonomické, je třeba hodnotit i prospěšnost pro obyvatele. „Rozhodování o tom, jestli vyhodím miliardu za to, že zruším z hodiny na hodinu opencard, nebo že se pokusím ji zachránit, je rozhodování těžké. Jsem přesvědčen, že jsme politicky rozhodli správně," zdůraznil Svoboda.

Odsouzen je někdo, kdo chtěl problém opencard řešit, hájí exprimátora Svobodu spolustraníci

Číst článek

Státní zástupce Tomáš Lejnar, kterého výbor rovněž vyslechl, se nedomnívá, že Svobodova kauza by byla politická. „Toliko je prostě předmětem trestního řízení politické rozhodnutí. Tak v tomto směru ano," řekl novinářům.

Policie vinila Svobodu spolu s dalšími radními z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce související s opencard. Její počátky spadají do období působení primátora ODS Pavla Béma.

V minulém volebním období sněmovna Svobodu vydala. Předloni ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku. Proti verdiktu se odvolal. Pokud by sněmovna Svobodu ke stíhání nevydala, odvolací soudní řízení by mohlo pokračovat až po skončení jeho poslaneckého mandátu.

Pavel Růžička (ANO) stanul před soudem jako radní Postoloprt na Lounsku. Obžaloba ho viní spolu s dalšími zastupiteli z údajně nevýhodného prodeje obecního domu. Růžička vinu popírá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme