Pro Svobodu chce hlasovat i pražská opozice. Nacher přesvědčil zastupitele ANO, aby ho volili primátorem

Nové pražské radě už nebrání téměř nic k tomu, aby se ujala vlády nad hlavním městem. Hlasování o důvěře na čtvrtečním zastupitelstvu by mělo být poslední formalitou. Jak potvrdil šéf pražských zastupitelů ANO Patrik Nacher, pokud nedojde v rozpravě k něčemu mimořádnému, podpoří Bohuslava Svobodu (ODS) při volbě primátora i opoziční zastupitelé ANO. „Jsme konzistentní. Chtěli jsme ho podpořit už v prosinci,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Nacher.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Svoboda (Spolu) a Patrik Nacher (za ANO) během předvolební debaty

Bohuslav Svoboda (Spolu) a Patrik Nacher (za ANO) během předvolební debaty | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Ve středu podepsali zástupci Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN koaliční smlouvu pro zbytek volebního období na pražském magistrátu. Došlo k tomu po dlouhých pěti měsících od komunálních voleb, což je nejdéle v historii.

Koalice kopírující celostátní vládu má v zastupitelstvu většinu 36 hlasů z 65. Nepočítá s Hanou Kordovou Marvanovou zvolenou za Spolu. Při čtvrtečním hlasování o volbě radních se ale minimálně primátor Svoboda může těšit také na podporu zastupitelského klubu hnutí ANO.

„Paní Marvanová asi radní a primátora podpoří. My pana Svobodu také, jsme totiž konzistentní. Chtěli jsme ho podpořit už na hlasování 15. prosince, nepředěláváme to podle toho, jestli jsme v koalici, nebo opozici. Pokud nedojde k něčemu mimořádnému, budeme pro něj hlasovat,“ popisuje šéf klubu ANO Nacher.

Marvanová: Kolegové z pražského Spolu se mnou nemluví a dali mi najevo, že se mnou nechtějí zasedat

Číst článek

„U zbývajících členů rady dáme názor jednotně najevo… Nechte se překvapit,“ podotkl.

Jak se zachová Marvanová?

Na prosincovém zastupitelstvu nakonec nevyšel plán Spolu a ANO zvolit Svobodu primátorem. Tomuto spojenectví chyběl jediný hlas – právě Kordová Marvanová dohodu odmítla. Jak nyní popsala, od té doby s ní z klubu Spolu nikdo nemluvil, nic jí nevysvětlil. „Dali mi jen najevo, že se mnou nechtějí zasedat,“ řekla.

To potvrdil i šéf pražské ODS Marek Benda. „Po minulých zkušenostech nemůžeme s jejím hlasem stoprocentně počítat, o čemž jsme naše budoucí koaliční partnery informovali a ti to chápou,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz.

Kordová Marvanová nechtěla jasně říci, jak se při hlasování o radních a primátorovi zachová. „Promyslím si to,“ odpověděla ještě ve středu odpoledne. Opakovaně ale zmínila, že toto složení pražské rady prosazovala od voleb.

V 65členném pražském zastupitelstvu by tak Svoboda, který se do funkce primátora má vrátit po deseti letech, měl při docházce všech získat 50 či 51 hlasů.

Proti by měli být tři zástupci SPD a 11 zastupitelů Praha Sobě. „Určitě nepodpoříme politiky minulosti, jako je pan Svoboda či paní (Alexandra) Udženija (ODS), vyloučená je podpora pana (Jiřího) Pospíšila (TOP 09), který měl za pravou ruku Jiřího Fremra spojeného s plzeňským a pražským podsvětím,“ vyjádřil se lídr Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

nová pražská rada

  • primátor Bohuslav Svoboda (ODS) – gesce bezpečnosti, energetiky a zahraničních vztahů
  • 1. náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) – doprava
  • náměstkyně Alexandra Udženija (ODS) – sociální věci, bydlení a zdravotnictví
  • náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09) – kultura, cestovní ruch, památková péče, výstavnictví, animal welfare
  • náměstkyně Jana Komrsková (Piráti) – životní prostředí a klimatický plán
  • náměstek Petr Hlaváček (STAN) – územní a strategický rozvoj
  • člen rady Zdeněk Kovářík (ODS) – finance, rozpočet, fondy a podpora podnikání
  • člen rady Michal Hroza (TOP 09) – infrastruktura
  • člen rady Adam Zábranský (Piráti) – majetek, transparentnost a legislativa
  • člen rady Daniel Mazur (Piráti) – ICT, Smart City, věda, výzkum a inovace
  • člen rady Antonín Klecanda (STAN) – školství, sport a volný čas

‚S ODS si rozumí‘

Podle politologa Petra Jüptnera je prostředí komunální politiky i ve velkých městech daleko více o konsenzu a menších programových rozdílech než v celostátní politice, kdy si opozice s koalicí dělí dohled nad různými městskými organizacemi, dozorčími radami, představenstvy či výbory.

Udženija: Jsem připravena s Hřibem táhnout za jeden provaz. Na rozdíl od Marvanové jsem týmový hráč

Číst článek

„Opozice v těchto případech často neplní funkci známou třeba z Parlamentu, ale spolupracují s vedením města. Hnutí ANO si tím může otevřít prostor pro realizaci své politiky,“ popisuje Jüptner.

Poukazuje také na to, že právě Nacher během své politické kariéry prošel středopravicovými stranami ODS a Unie svobody. „Není to levicový politik a s ODS si může dobře rozumět. Koneckonců ANO s občanskými demokraty sedělo v minulém období pražského zastupitelstva společně v opozičních lavicích.“

Ředitel Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v tomto případě upozorňuje, že hnutí ANO nelze brát jako standardní politický subjekt. Nacher navíc není jeho členem.

„Tento postup není konzistentní s kampaní ANO v Praze, kdy proti Spolu vystupovali. Voliči ANO se ale musí často smířit s obraty ve strategii hnutí,“ uzavírá Jüptner.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme