Boj o existenci babyboxů v Česku se opět vyostřuje

Babyboxy už fugují pět let a stále trápí výbor pro práva dětí. Podle srpnového vyjádření tehdejšího zmocněnce práv nesnižují úložné schránky počet mrtvých nalezených novorozenců. Kolokvium nyní také dospělo k závěru, že odborná veřejnost babyboxy zpochybňuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Ředitelé nemocnic dostali z ministerstva dopis, ve kterém je odbor zdravotních služeb žádá mimo jiné o komentář k babyboxům.

Ministerstvo zdravotnictví proto pracuje na analýze, podle které navrhnou další opatření na fungování úložných schránek. Žádají i komentáře ředitelů nemocnic, většina z nich má ale k úložným schránkám kladný postoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskusi kolem babyboxů shrnula v Odpoledním Radiožurnálu reportérka Klára Bílá

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess nechápe, proč po pěti letech někdo existenci schránek opět zpochybňuje.

„Přiznám se, že jsem byl naštvaný, když někdo mluví o tom, že hrozí jejich zneužívání nebo jsou odbornou veřejností zpochybňovány. Proto se ptám, kde jsou ti primáři a ředitelé 41 nemocnic, které si babyboxy objednali, kde jsou ti právníci v tom mém kolokviu. To snad nejsou ti odborníci,“ uvedl Hess pro Radiožurnál.

Vyšší ochrana dětí z babyboxů?

Podle Evy Vaníčkové, členky výboru pro ochranu dětí, by stát neměl ponechat nabídku služeb pro tyto ohrožené děti pouze na jednom nevládním subjektu. Diskuse, zda babybox ano nebo ne podle ní není u konce a odborníci by měli apelovat na vyšší ochranu dětí z babyboxů i včetně legislativního ošetření.

Odborníci a ředitelé nemocnic, které mají úložné schránky v provozu, jen kroutí hlavou. Daniel Rychnovský, ředitel brněnské nemocnice Milosrdných bratří, nechápe ani argument, že dítě odložené do babyboxu nezná svoji identitu:

„Lidé, kteří s tím přicházejí zřejmě nemají srdce . Pokud dítě zdravě přežije a bude moci žít plnohodnotný život v adoptivní rodině, tak si identitu najde a tento argument je pak zcestný.“

Psycholog Jan Šturma na kolokviu řekl, právo na život je nadřazené nad právem znát svou identitu. Přesto ale navrhuje, se zdravotnictví neujímalo babyboxů jako nástroje řešení.

Lucie Husárová 1, Lukáš Vincourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme