Boj o poplatky se přesouvá do Senátu, poslanci schválili jejich zrušení i omezení

Levicoví a nezařazení poslanci odhlasovali ve sněmovně částečné a také úplné zrušení zdravotnických poplatků. Podle prvního návrhu by se placení nemělo týkat dětí a mladých lidí do 19 let, důchodců, dárců krve a kostní dřeně a sociálně slabších lidí. Podle druhého by ve zdravotnictví došlo k úplnému zrušení regulačních poplatků. Návrhy České strany sociálně demokratické, respektive Moravskoslezského kraje a Komunistické strany Čech a Moravy nyní posoudí Senát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regulační poplatky

Regulační poplatky | Foto: Honza Ptáček

Spolu se sociální demokraty a komunisty hlasovaly nezařazené poslankyně a bývalé členky Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková a také nezařazený poslanec Evžen Snítilý (původně zvolený za ČSSD). "Zdravotnický rebel" Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) se hlasování zdržel.

Které skupiny lidí by podle sociálnědemokratického návrhu neplatily, vypočetl hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD): "Především by se mělo ulevit důchodcům a dětem a mladistvým do 19 let a dárcům orgánů a krve. Je to kompromisní varianta, přijatelná pro naše občany. Dáváme také určitou přednost takzvané tvrdé variantě, tedy úplnému zrušení."

Pak Poslanecká sněmovna poslala svým hlasováním do Senátu i druhý návrh, tedy úplné zrušení zdravotnických poplatků, jak to navrhla Komunistická strana Čech a Moravy. Pokud by některý z návrhů Senát přijal, budou podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové, nominované ODS, chybět peníze na financování zdravotní péče. Už při omezení poplatků by totiž podle hrubého odhadu ČSSD přestalo platit 70 % lidí.

To, že by peníze z poplatků v systému chyběly, je podle hlavního kritika poplatků, sociálního demokrata Davida Ratha chyba předcházející vlády premiéra Mirka Topolánka: "Tím, že snížila platby za státní pojištěnce a tím, že zavedla stropy na zdravotní pojištění pro nejbohatší skupiny obyvatel. Tyto dva kroky způsobily výpadek ve zdravotním pojištění ve výši sedm až osm miliard. Tento výpadek vláda Mirka Topolánka nahradila právě regulačními poplatky. Ti nejbohatší přestali platit a museli to začít platit důchodci, invalidní důchodci a rodiny s dětmi."

Se současnou situací není spokojený občanský demokrat Boris Šťastný: "Situace, která vznikla, je obrovským šlendriánstvím, nezodpovědností a arogancí ze strany levice. Ve svých populistických snahách poslala do Senátu dva návrhy, upravující stejnou, totožnou věc se stejnou dobou účinnosti. Samozřejmě očekávám, že Senát tyto návrhy vrátí zpět."

Poslanec Boris Šťastný (ODS) mluvil o regulačních poplatcích ve zdravotnictví v poledních Ozvěnách dne. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Skutečně se čeká, že Senát nepodpoří návrhy, které Poslanecká sněmovna přijala. Novely zákona o zdravotním pojištění by se tak vrátily sněmovně k opakovanému hlasování.

Přečtěte si také:
Dnes naostro o regulačních poplatcích ve zdravotnictví
Zrušení poplatků ve zdravotnictví poslala sněmovna k závěrečnému hlasování
Opozici se podařilo vrátit do hry plošné zrušení zdravotnických poplatků
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun

Pocítili jste na vlastní kůži, že je u nás nedostatek zdravotních sester? Hlasujte v naší anketě!

Veronika Malá, Věra Pfeifferová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme