VIDEO: Bitva o Rozhlas. Před 74 lety budovu obsadili nacisté, na Vinohradské proběhla pieta
Na Vinohradské třídě před budovou Českého rozhlasu začala pietní akce, která připomíná květen 1945 a Pražské povstání. Česká národní rada vydala přesně před 74 lety prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí moci. Rozhlas začal vysílat česky, to se ale nelíbilo nacistům, kteří budovu obsadili. Na pomoc přišly čeští policisté a vypukl boj o Rozhlas, při kterém zemřelo 170 lidí.
„Žijeme ve světě značně dezorientovaném plném nových nebezpečí. Právě proto naše shromáždění není jen vzdáním holdu památce padlých hrdinů, ale především připomenutím těch pohnutek a motivací, které je přivedli na toto místo, aby zde položili své životy za hodnoty, které byly v jejích očích tak podstatné a měly tak vysokou cenu, že stály za oběť nejvyšší,“ řekl při pietním aktu ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
„V dnešních podmínkách, kdy dochází k obrovské relativizaci ideálů, jejich tehdejší postoje jsou důležitější než kdy jindy,“ dodal Zavoral.
S proslovem vystoupil také šéf Senátu Jaroslav Kubera (ODS). „Dramatické události, a nebylo jich v historii Československého rozhlasu málo, měly společného jmenovatele: boj proti totalitě, boj za demokracii a není větší oběti, který může kdokoli z nás přinést, než položit vlastní život,“ řekl Kubera.
Při pietním proslovu předseda horní komora také varoval před chytračením, sobectvím, demagogií a populismem.
Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) připomněl odvahu Pražanů a to, že se ještě před koncem války rozhodli bojovat a vzít osud svůj i města do vlastních rukou.
„Západní Evropa už slavila konec války, ale v Praze se stále ještě bojovalo. Desetitisíce lidí se rozhodly vzít osud svůj i osud města do vlastních rukou a přispět k porážce toho zrůdného režimu. Museli si uvědomovat, že je to může stát život, přesto nečekali na svobodu z rukou jiného, chtěli si jí vzít sami a vrátit národu čest a hrdost,“ řekl šéf Prahy ve svém projevu.
Rozbuška povstání
Česká národní rada 5. května 1945 vydala prohlášení o konci Protektorátu a o převzetí moci. V 6 hodin ráno začali pracovníci Rozhlasu vysílat jen česky a hráli zakázané české písně.
To působilo jako rozbuška a začalo Pražské povstání. „Ten den rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal ráno vzpurně řekl: ‚je sechs hodin‘. Od té doby se už vysílalo jenom česky. Samozřejmě Němci chtěli, aby se nadále vysílalo německy, aby se vysílalo o jejich úspěších, o postupu jejich vojsk a tak se snažili získat Rozhlas pro sebe. Boje tady byly opravdu veliké,“ říká Zuzana Foglarová z oddělení komunikace Českého rozhlasu.
Boje o Rozhlas trvaly několik dní. V budově byl tehdy i Otakar Rambousek. „Prošel jsem domem, který přiléhá k Rozhlasu. Na jeho střechu, z jeho střechy jsem se dostal na plochou střechu Rozhlasu a pak jsme prodělali celý ten postup, patro po patru, dolů až do přízemí. Skončilo to asi v půl páté,“ vzpomínal Otakar Rambousek před deseti lety.
Jména těch, kteří při osvobozování Rozhlasu padli, jsou zaznamenaná na pamětní desce u hlavního vchodu do budovy na Vinohradské 12 v Praze.
V květnu 2005 si tyto události Rozhlas připomněl hodinovou rekonstrukcí bojů přímo v ulicích. Podívejte se na dobový videozáznam: