Boj o rozhlas z roku 1945 si v Praze připomenou pamětníci i politici

Roli Českého rozhlasu během květnových událostí roku 1945 v Praze si dnes připomenou pamětníci i politici v den 67. výročí propuknutí Pražského povstání. Vyvrcholily tím nepokoje na sklonku druhé světové války na místech Protektorátu Čechy a Morava.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boj o rozhlas 5. května 1945

Boj o rozhlas 5. května 1945 | Foto: Archiv ČRo

„Městský rozhlas začal v 11:26 volat jako první na barikády a fakticky spíš do povstání,“ vzpomíná na tehdejší vysílání přímý účastník květnových bojů Antonín Štícha. Rozhlas byl roznětkou protinacistických nálad, když začal vysílat jen česky a hrát zakázané písně.

„Boje o rozhlas byly nepochybně spouštěcím momentem Pražského povstání. Reakce Němců byla velice rychlá a tvrdá. Soustředili do oblasti veškerou dostupnou techniku,“ připomněl historik Vratislav Doubek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Vratislav Doubek byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Na pomoc přispěchali čeští policisté a další povstalci. Boje se táhly až do 11. května. Odpor českého lidu si vyžádal na 11 700 mrtvých civilistů a povstalců.

Proti německým okupantům v Čechách a na Moravě celkem povstalo asi 130 tisíc lidí. Ačkoliv stáli proti těžké přesile, využili momentu překvapení a podařilo se jim ovládnout mnohé obce, silnice i železnice.

Historik Vratislav Doubek připomněl, že velká část exponentů povstání byla po roce 1948 vyšetřována a vězněna. Režim to odůvodnil mimo jiné svévolným postupem a narušením strategických plánů.

Senát chce zákonem uctít památku obětí povstání

Hrdinství lidí z května 1945 chce uctít skupina senátorů zákonem o Českém národním povstání.

„Smyslem zákona je prohlášení 5. května Českým národním povstáním jako významným dnem. V současné době se jmenuje Květnové povstání českého lidu a není to tak úplně výstižné,“ vysvětluje za předkladatele senátor Miroslav Nenutil.

Podle jednoho z předkladatelů normy senátora Miroslava Nenutila by zákon měl začít platit symbolicky 28. října.

„Ten zákon sám o sobě je v morální hodnotě, protože nenárokuje účastníkům žádné materiální výhody, ale dosud žijící účastníci jako morální ocenění dostanou pamětní odznak,“ sdělil Nenutil.

Památku obětí padlých v boji o Český rozhlas odpoledne před jeho budovou na pražské vinohradské třídě uctí mimo jiné svaz bojovníků za svobodu a přední ústavní činitelé.

Igor Maňour, Martin Drtina, Jakub Viliš, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme