Boj o sKarty se vrací do sněmovny. Poslanci se budou zabývat návrhem na zrušení projektu

Konec sKaret by mohli zařídit poslanci. Dnes začnou projednávat senátní návrh, který sporný projekt ministerstva práce a sociálních věcí ruší. Předloha má podporu opozice. Do dalšího čtení ji chce poslat i vládní ODS a strana LIDEM. Proti všem stojí TOP 09. Podle této strany by sKarty po úpravách mohly fungovat dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Sociální karty mezi uživateli rozhodně oblíbené nejsou. Řada z nich si je odmítla vyzvednout. Patří mezi ně i Pavlína Novotná z Hradce Králové, která měla přes kartu čerpat rodičovský příspěvek.

„Nechci, aby další bankovní instituce měla moje osobní údaje. Takže sKartu doposud nemám a nechci ji mít. Myslím si, že pokud má mladý člověk klasický bankovní účet, není potřeba žádných dalších produktů,“ míní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sněmovna začne jednat o návrhu Senátu na zrušení sKaret. Podrobnosti připravila redaktorka Věra Masopustová

sKarty proti sobě postavily vládní ODS a TOP 09, premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas byl z vládního tábora první, kdo vyslovil slovo "zrušit".

„Jsem přesvědčen, že bohužel tato věc je těžko opravitelná. A jde mimo rámec uzavřené koaliční dohody, která jednoznačně mluvila o dobrovolnosti těchto sKaret,“ řekl Nečas.

Jde o politické hry?

Podle TOP 09 nejde ani tak o projekt sKaret jako o politické hry. „Zdá se, že ODS by mnohem víc vyhovovalo, kdyby se celý projekt zrušil a později se vybudoval na zelené louce nový. Ale to je nákladné a neefektivní. Mnohem efektivnější je projekt opravit podle vznesených připomínek. Ale to je zablokováno pouze z ryze politického důvodu,“ míní místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti sKaret mluvili v poledních Ozvěnách dne členka Výboru pro sociální politiku za ODS Lenka Kohoutová a bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09)

Kromě mediálního tlaku nevidí TOP 09 podle bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka důvod, proč pohled na sKarty měnit, když jsou jasné a vyčíslitelné úspory.

„Úspory jsou jasně vyčíslitelné. Pokud dnes nemusíme platit za výplatu dávek čtvrt milionu lidí, ať už převody na účet, za které se platí nebo výplatu prostřednictvím poštovních poukázek, protože za ty se také platí, myslím si, že výsledek je jasný. Jestli bude politické rozhodnutí v poslanecké sněmovně, že něco, co sněmovna napřed před dvěma lety zavedla a teď zase zruší, tak to je suverénní právo sněmovny,“ říká Drábek.

sKarty s největší pravděpodobností skončí. Přispět by k tomu mohl i senátní návrh na jejich zrušení. Ten s největší pravděpodobností poslanci upraví tak, aby řešil, co s projektem dál, a hlavně co s více než 270 tisíci průkazkami, které už lidé užívají.

Jasno zatím není ani v tom, kolik by zastavení projektu stálo. V politických kuloárech se mluví o sumě přes sto milionů korun.

Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme