Čunek a Jurečka chystají elektrický ohradník proti africkému moru, v pondělí vyhlásí stav nebezpečí

Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka v pátek požádal svého stranického kolegu a zlínského hejtmana Jiřího Čunka, aby v kraji kvůli africkému moru prasat vyhlásil stav nebezpečí. Zamořené území tak bude podle něj lépe chránit. Ministr to uvedl na twitteru, podle něj se zvažuje i zákaz vstupu na dotčené území. Čunek řekl, že stav nebezpečí vyhlásí v pondělí.

Tento článek je více než rok starý.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prase divoké

Prase divoké | Foto: stock exchange

Cílem opatření je infikovaná zvířata v lokalitě udržet, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka novinářům. Lokalita zhruba 20 kilometrů čtverečních bude oplocena elektrickým ohradníkem.

„Umožní nám to, abychom ohradník mohli instalovat, abychom potom v součinnosti se záchranným systémem, případně s policií nebo armádou je mohli kontrolovat. Proto to potřebujeme," řekl ministr.

Myslivci na Zlínsku bojují s africkým morem prasat. Rozmisťují kelímky s páchnoucí pěnou

Číst článek

„Momentálně o věci jednám se zástupci ministerstva zemědělství, veterináři a dalšími lidmi v Praze. Potřebuji znát veškeré podrobnosti," uvedl zlínský hejtman Jiří Čunek.

V podobných případech, kdy nejde o ohrožení života ani zdraví lidí, by však podle něj měla o vyhlášení stavu nebezpečí rozhodovat vláda, nikoli kraj. „Vláda ale údajně zasedá až 21. srpna. Když se neumí sejít kvůli tak vážné věci, tak to uděláme my," dodal Čunek.

Jurečka uvedl, že informoval premiéra Bohuslava Sobotku, ministra vnitra Milana Chovance (oba ČSSD) a ministra obrany Martina Stropnického (ANO) s tím, že zřejmě bude potřebovat součinnost těchto dvou resortů.

Africký mor prokázán u 67 kusů

Stav nebezpečí

Stav nebezpečí lze vyhlásit podle krizového zákona č. 240/2000 Sb. v případě živelní pohromy, ekologické nebo průmyslové havárie, nehody nebo jiného nebezpečí, při němž jsou ohroženy životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí, kde intenzita ohrožení sice nedosahuje značného rozsahu, ale není možné jej odvrátit běžnou činností správních úřadů a složek integrovaného záchranného systému, uvádí to portál Krizport brněnských hasičů.

Státní veterinární správa eviduje k pátku 113 nalezených uhynulých divokých prasat. Testy zatím prokázaly virus u 67 kusů.

„Všechny potvrzené případy se nacházejí na území katastrů, kde již přítomnost nákazy byla dříve potvrzena. Dosud se africký mor prasat neprokázal u 36 testovaných případů. Na výsledky vyšetření čeká v současné době deset vzorků," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V oblasti s intenzivním odlovem na Moravě bylo k pátku uloveno 871 divokých prasat. Nejvíce, 229, v okrese Uherské Hradiště.

Tisíce pachových ohradníků

Myslivci o víkendu rozmístili pachové ohradníky kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Mají zabránit šíření nemoci. Lemují silnici z Lukova do Fryštáku a dále přes Zlín, Lípu, Slušovice do Hrobic v celkové délce asi 40 kilometrů. Myslivci jich měli k dispozici na 12 tisíc. Do ohradníků musí doplňovat účinnou látku.

Částečné oplocení ohniska nákazy a instalaci odchytových klecí navrhla v úterý veterinářům krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Margita Balaštíková (ANO). Požadavek projednalo Národní centrum pro tlumení nákazy. Účastníci se ale shodli na tom, že zavádět oplocení rizikové oblasti jako veterinární opatření je problematické.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme