Boj proti obchodu s chudobou. Podívejte se, která města a obce zavádějí bezdoplatkové zóny

Některá města v Česku bojují proti lidem, kteří obchodují s chudobou. Už sedm jich vyhlásilo lokality, ve kterých nebudou vyplácet příspěvky na bydlení novým nájemníkům. Umožňuje jim to novela zákona o hmotné nouzi, která platí od června. Dalších 40 měst a obcí na takové vyhlášce pracuje nebo ji zvažuje. Situaci zmapovali redaktoři regionálních stanic Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I když úřad práce příjemce dávek namátkově kontroluje, všechny podvody se odhalit nedaří.

I když úřad práce příjemce dávek namátkově kontroluje, všechny podvody se odhalit nedaří. | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

K dalším víc než 40 městům a obcím v republice, která se chystají, nebo už vyhláškou vymezily lokality, ve kterých nebudou vyplácet doplatky na bydlení, se chce připojit i Ostrava. Velké ostravské obvody tak reagují na stížnosti místních, kterým vadí časté krádeže v okolí ubytoven a některých bytových domů. Takzvané "bezdávkové zóny" by měly pomoci, aby se v nich sociální situace dál nezhoršovala. Cílem je znemožnit dalším lidem na dávkách, aby se do problémových lokalit nově přistěhovali

Vláda projedná novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, týká se i doplatků na bydlení

Číst článek

„Podobné omezení chceme pro lokality s ubytovnami, a to pro lokalitu ohraničenou ulicemi Cihelní - Mariánskohorská a prodloužená Místecká, protože tam evidujeme velký počet schválených a funkčních ubytoven, i tohle má negativní dopad na okolí,“ řekla starostka městského obvodu Petra Bernfeldová (hnutí Ostravak).

Text pokračuje pod mapou.

Z více než stovky oslovených obcí jich 7 bezdoplatkové zóny již zavedlo, 20 měst podniká kroky k tomu, aby byly zavedeny a 17 jich o tom uvažuje.

Vyberte v mapě obec, o které se chcete dozvědět víc.

Nejčastěji nové opatření zvažují či zavádějí obce v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Naopak na Vysočině, na Pardubicku, Zlínsku, Olomoucku a v Jihomoravském kraji nenašly regionální redakce ČRo žádnou takovou obec.

Bezdávkové zóny zvažuje i Děčínsko. „Vykazujeme známky sociálně vyloučené lokality. Například v okolí Návsi se opatření bude týkat dvou až tří objektů,“ sdělil starosta Starých Křečan František Moravec (BEZPP).

Bydlení v opuštěném domě

Podobně jsou na tom i Obrnice na Mostecku. Když na tamní obecní úřad přišel výpis stávajících doplatků na bydlení vyplácených úřadem práce, nestačilo se vedení Obrnic divit. Úředníci totiž posílají doplatek a tím i příspěvek na bydlení do jednoho z bytů v domě, kde už dva roky nikdo prokazatelně nebydlí.

„Jedná se o zkrachovalé Společenství lesníků, dům je již téměř dva roky prázdný, je odpojen od všech energií a služeb. Je postupně rabován. Překvapilo mě, že právě v tomto domě, který je takhle prázdný, je vyplácena dávka na bydlení,“ popsala problém jednoho z neobydlených domů starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová (ODS).

Doplatek na bydlení by se mohl snížit, schválila vláda v novele zákona o hmotné nouzi

Číst článek

I když úřad práce příjemce dávek namátkově kontroluje, všechny podvody se odhalit nedaří.

Noví nájemníci nebudou dostávat příspěvky na bydlení vyplácené úřadem práce také ve vybraných lokalitách v Aši na Chebsku. Majitelé domů podle vedení radnice vyžadují po nájemnících předražené nájemné. Zatím se opatření týká dvou míst ve městě. Radnice ale slibuje, že zákaz se nedotkne lidí, kteří příspěvky skutečně potřebují.

„Jsme na hranicích, takže k nám přijíždí spousta sociálně slabých lidí, kteří vidí v Německu potenciální zdroj příjmu. Víceméně k nám migrují, což vytváří problémy v jednotlivých domech,“ přiblížil situaci starosta Aše Dalibor Blažek (HNHRM).

Regionální stanice ČRo, Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme