Boj s korupcí se nedaří

Podezřelé nákupy vojenské techniky, Mostecká uhelná a zatčený šéf pražské městské policie. Spojuje je jediné slovo - korupce. Víc se o jednotlivých kauzách mluví, to ale nutně neznamená, že by se ve větší míře dařilo stíhat viníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce

Korupce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česká veřejnost má jasno. Podle žebříčku vnímání korupce, který sestavuje Transparency International si Česko už třetí rok po sobě pohoršilo.

Z loňského 53. místa se propadlo na letošní 57. příčku. Důvodů je víc.

Podle ředitele české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je jedním z nich to, že tuzemská veřejná správa je pravidelně destabilizována a proto není schopna plnit hlavní úkoly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Drtina se ohlíží za tím, jak (ne)úspěšný byl v roce 2011 boj s korupcí

„Druhou příčinu bych vyděl ve fungování politických stran, kde vidíme, že za nitky tahají nevolení zástupci – jacísi kmotři v pozadí, kteří velmi výrazně ovlivňují fungování státní správy a jednotlivých úřadů.

„Třetí důvod pro pokles je stále špatné fungování vyšetřování korupce a finanční kriminality.“

Vláda premiéra Petra Nečase prezentuje boj s korupcí jako jeden z pilířů svého programového prohlášení. Prosadila sice novelu zákona o veřejných zakázkách, která má korupční potenciál omezit.

Firmy, které se ucházejí o veřejné zakázky tak napříště budou muset odkrýt, kdo vlastní jejich akcie.

Novela neřeší

Podle kritiků to ale nestačí. Ani touto novelou se totiž nepodaří zabránit parazitování některých bezejmenných firem na veřejných penězích.

Dokonce i spoluautor zákona o obchodních korporacích Jan Dědič připouští, že novela problém netransparentních vlastnických struktur akciových firem nevyřeší.

Stačí, když si anonymní firmy založí skořápku s veřejnými akciemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Respektu Ondřej Kundra hodnotí vnímání korupce v ČR v roce 2011

„Tou naší úpravou odkryjeme jen vlastníky v první řadě, ale už vůbec neodkryjeme, kdo je tím reálným vlastníkem. Čili my poznáme formálního vlastníka, čili, že švýcarská nebo kyperská společnost XY je akcionářem naší společnosti, ale už nikdy nedohledáme, kdo je akcionářem té švýcarské nebo kyperské společnosti.“

A tak zatímco ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš, kterého zásahová jednotka zatkla i s úplatkem za přidělení několikamilionového kontraktu na služby pro městské strážníky, čeká ve vazbě na soud, další případy podezřelých zakázek, přiklepnutých firmám s nejasnou majetkovou strukturou, se spravedlnosti zatím úspěšně vyhýbají.

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2011

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme