Kůrovcová kalamita by mohla skončit do pěti let, řekl Brabec. O dotace na budování závlah je velký zájem

Kůrovcová kalamita by mohla trvat ještě tři až pět let. Po jednání poradního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech to oznámili ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Dobu resorty odhadují podle počtu napadených stromů. Záleží to i na množství srážek. Ministerstvo zemědělství letos dělá opatření proti kůrovci, uvedl Toman. Například taky prodloužilo lhůtu na zalesnění až na pět let.

Praha (Aktualizováno: 21:40 29. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec se v regionu Českého Švýcarska v minulosti rozmnožil na hranici kalamity hlavně kvůli suchým létům | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

„Vyplatili jsme peníze těm menším vlastníkům, řádově 2,5 miliardy korun. Jde o to, že oni mají peníze na obnovu toho lesa. Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí jsme hlavně otevřeli rozsah těch stromů, které tam mohou být, jako je například douglaska a podobně. Které byly dříve označovány jako nepůvodní, ale tyto stromy mohou více odolat suchu,“ řekl ministr zemědělství Toman.

Lesy ČR přišly kvůli Sabine o milion kubíků dřeva. Poškozené stromy bude podnik odklízet do května

Číst článek

Druhově pestré a bohatě strukturované lesy podle expertů více odolávají suchu i kůrovci. Na změnu složení druhů dřeva by se měl podle expertů připravit i dřevozpracující průmysl, protože vzroste mimo jiné podíl listnatých stromů.

Budování závlah

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že expertní tým mimo jiné konstatoval, že ještě v roce 2015 bylo možné kůrovcovou kalamitu zastavit. „Tehdejší ministerstvo zemědělství však nepodniklo adekvátní opatření,“ napsal Ovčáček. Dodal, že ke zhoršení situace přispěla také činnost zelených aktivistů bránících zásahům proti kůrovci. V roce 2015 byl ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) ministrem zemědělství Marian Jurečka za koaliční KDU-ČSL a ministrem životního prostředí Richard Brabec za koaliční hnutí ANO.

Dalším tématem, kterým se poradní tým prezidenta zabýval, byly například projekty pro zadržování vody krajině včetně budování vodárenských nádrží. „Obě ministerstva postupují v drtivé většině případů naprosto propojeně,“ uvedl Brabec. Ministerstvo životního prostředí podle něj registruje zvýšený zájem o dotace na opatření pro zadržení vody v krajině i od zemědělců, kteří jsou ochotní vzdát se části produkční plochy, aby mohl vzniknout třeba rybník nebo mokřad.

Enormní zájem je podle Tomana i o dotace na budování závlah či zádržných nádrží, které jsou pro závlahy zdrojem vody.

Expertní tým se zabýval problematikou boje proti suchu a problematikou kůrovce. Mimo jiné konstatoval, že ještě v roce 2015 bylo možné kůrovcovou kalamitu zastavit. Tehdejší ministerstvo zemědělství však nepodniklo adekvátní opatření.

17:22 – 29. 02. 2020

1 19

Rezervy vidí Brabec například v možnosti využití odpadních vod, které nejsou příliš znečištěné. Takzvané šedé vody, tedy vody ze sprch, myček, umyvadel, praček, by se mohly využívat například ke splachování. „Z našeho programu jsme za poslední dva roky realizovali nebo je v realizaci víc jak 440 konkrétních projektů pro stejný počet malých obcí,“ řekl Brabec.

Václav Štefan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme