Boj s nadváhou vyhraje jen třetina lidí, kteří kvůli kilům navíc navštíví lékaře

Normální váhu má v České republice jen 43 procent dospělých, ti ostatní se potýkají s nadváhou nebo s obezitou. Zhubnout navíc dokáže jen třetina lidí, kteří se svým problémem přijdou k lékaři. Česká populace za posledních deset let ztloustla a na vině je podle odborníků moderní způsob života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělocvik | Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

„Čím dál tím více profesí je bez fyzické námahy. Zátěž přitom je velká jak stresem, tak dobou, kdy lidé pracují. Na pohyb zůstává méně času,“ říká obezitolog Petr Sucharda, primář kliniky endokrinologie a metabolismu pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Počet lidí s nadváhou se podle průzkumů drží zhruba od roku 2008 na stejné úrovni, dodává Sucharda. Poměr nadváhy a obezity je prý zhruba dvě ku jedné. Vzhledem k tomu, že nadváhu mají zhruba čtyři miliony lidí, nelze ji podle Suchardy řešit v rámci zdravotnického systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obezitolog Petr Sucharda přiblížil, jak je na tom česká populace s váhou

„Ti lidé, kteří mají nadváhu a nemají k tomu nějaké zdravotní komplikace, ti by měli problém opravdu řešit mimo zdravotnictví. Což neznamená, že by je tam neměl třeba jejich praktický lékař nasměrovat a že by jim neměl dát základní informace,“ upozorňuje.

Obzvláště závažná je podle něj extrémní obezita, přestože lidí se s 180 nebo 200 kilogramy zase tolik není. Zdravotní stav těchto pacientů se může prudce zhoršit a ohrozit je na životě. Řešením je proto především chirurgická léčba obezity.

„To znamená nějaký zásah do zažívacího ústrojí, který by jim měl pomoci dlouhodobě velmi podstatně snížit příjem potravy,“ vysvětluje.

Dodává ale, že vůle zhubnout je i tak nezbytná: „Nemůžeme čekat, že budou léky, které by snižovaly váhu, protože to, že celé lidstvo tloustne, je tím, že jsme na to vybaveni. Jsme vybaveni ve své dědičné informaci, abychom ukládali tuk, abychom si šetřili energii. To, že se život tak zásadně změnil, s tím jaksi ty geny nemohly počítat.“

Kristina Winklerová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme