Běloruský kamion v Bojkovicích zbrojní materiál nenaložil. Jel do sousední firmy pro hliníkovou pastu

Běloruský kamion, který se pohyboval v průmyslovém areálu v Bojkovicích na Uherskohradišťsku, nakládal ve společnosti Albo Schlenk hliníkovou pastu používanou ve stavebnictví. Uvedla to jednatelka firmy Nina Pavlíková. Podobně se vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. Nepotvrdily se tak informace ze sociálních sítí, podle nichž mohl vůz vyzvedávat zbrojní materiál v sousedním podniku Zeveta Ammunition.

Tento článek je více než rok starý.

Bojkovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál zbrojařské firmy Zeveta Bojkovice.

Vozidlo s běloruskou poznávací značkou podle ministra vnitra nemířil do firmy Zeveta | Foto: Luděk Ovesný / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Informace o pohybu běloruského kamionu v průmyslovém areálu v Bojkovicích se objevily i s fotografiemi na twitteru. Kromě firem ze skupiny Zeveta v něm však sídlí právě Albo Schlenk a firma Moravia Cans vyrábějící aerosolové nádobky z hliníku. „Fotky jsou zkombinované tak, že kamion jel kolem vrátnice Zevety, protože máme společný příjezd. Vyfocený je ale za mostem na našem pozemku. Stříbrná hala vyfocená za kamionem je Moravie,“ uvedla Pavlíková.

Podle Pavlíkové obchoduje Albo Schlenk s Běloruskem i Ruskem. „Tohle bylo zboží pro ruského zákazníka, který využívá běloruského přepravce. Kamion přijel ve středu odpoledne, stál na našem parkovišti celou noc a dnes ráno jsme ho naložili a poslali na celnici. Převáží hliníkovou pastu, která se přidává se do malty při výrobě pórobetonových tvárnic,“ řekla Pavlíková.

Záležitost prošetřili policisté i obě civilní služby. „Podle sdělení ředitele Bezpečnostní informační služby zmiňované vozidlo do areálu  firmy Zeveta nevjelo, nakládalo materiál v jiné místní firmě,“ napsal na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Informaci odmítlo i vedení společnosti Zeveta Ammunition. „Žádný kamion do našeho areálu nevjel. Z fotek zveřejněných na internetu je zjevné, že kamion přejel most a směřoval do sousedních areálů jiných společností. Zveřejněné informace o údajném vjezdu běloruského kamionu jsou tak zcela lživé,“ napsala firma iROZHLAS.cz. Uvedla také, že zvažuje právní kroky na ochranu dobrého jména.

Zeveta se tak opakovaně ohrazuje proti tvrzení, že zbrojní materiál vyráběný v Bojkovicích využívají běloruské ozbrojené složky. „Naše společnost opakovaně deklaruje, že dodržuje platné předpisy jak vnitrostátní, tak mezinárodní,“ dodalo vedení firmy.

Policie při potyčkách v Bělorusku použila zábleskové granáty s českým nápisem. ‚Přelep,‘ reaguje Zeveta

Číst článek

‚Evidentní přelep‘

Již v srpnovém prohlášení společnost Zeveta Ammunition odmítla, že při povolebním zásahu běloruské policie proti demonstrantům mohly být použity zásahové výbušky, které vyrábí. Možné použití českých zábleskových granátů naznačily informace a snímky na internetu.

„Nejsme jediní výrobci zásahových výbušek a zaslané fotografie navíc vypadají jako evidentní přelep nespecifikovatelné věci. Proto odmítáme spekulace o původu zobrazené věci a případné zapojení do šíření či vytváření hybridních hrozeb a dezinformací,“ uvedla tehdy firma.

Management podniku tehdy napsal, že společnost striktně dodržuje veškeré zákonné předpisy a nařízení, zejména pak o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. „Žádný náš výrobek neexportujeme bez souhlasu (licence) uděleného ministerstvem průmyslu a obchodu – licenční správou. Nadto naše společnost do Běloruska neuskutečnila nikdy žádný vývoz vojenského materiálu,“ sdělilo vedení firmy.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme