‚Museli bychom složitě a nákladně přestavět Pumu.‘ V armádním tendru na bojové vozy zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit, protože požadavky české armády byly specifické a vývoj by si vyžádal mnoho času. V úterý to uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Praha (Aktualizováno: 16:40 15. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České vozidlo BVP-2 (bojové vozidlo pěchoty) na cvičení v Polsku

České vozidlo BVP-2 (bojové vozidlo pěchoty) na cvičení v Polsku | Foto: Michal Voska | Zdroj: Armáda ČR

Firmy měly termín na podání nabídek do úterního odpoledne. Podle Pejška přišla nabídka od společností BAE Systems Hägglunds AB, GDELS - Santa Barbara Sistemas SA a Rheinmetall Landsysteme GmbH. BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, General Dynamics European Land Systems (GDELS) obrněnce Ascod a Rheinmetall Landsysteme stroj Lynx.

Ministerstvo obrany stále neví, kdo mu bude radit s nákupem bojových vozidel. Zrušilo výsledek tendru

Číst článek

„Ministerstvo zároveň obdrželo písemnou informaci od společnosti PSM Projekt System & Management GmbH, že se rozhodla z důvodu nutnosti značné a nákladné přestavby jejich zavedeného vozidla Puma nepodat v rámci uvedené zakázky žádnou nabídku,“ dodal Pejšek.

PSM je společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme. V minulosti se o Pumě hovořilo jako o jednom z favoritů tendru. Stroj ale nesplňuje podmínky, které si armáda stanovila, a to především v počtu osob, které může přepravit, nebo ve výzbroji.

Firma se podle dřívějšího vyjádření ministerstva v předchozích kolech soutěže zavázala, že je schopna požadavkům armády dostát.

Projektový tým, který rekordní zakázku na ministerstvu obrany připravuje, nyní podle Pejška začne doručené předběžné nabídky posuzovat.

„Poté začne s dodavateli vlastní vícekolové jednací řízení za účelem zkvalitnění jejich nabídek. Následně budou dodavatelé vyzváni k podání finálních nabídek,“ dodal.

Zakázka na nákup nových pásových bojových vozidel pěchoty (BVP)

16. září 2017 - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) oznámil, že armáda bude obměňovat dosluhující bojová vozidla pěchoty BVP-2 sovětské výroby. Chce nakoupit nejméně 210 nových vozidel, ministerstvo je vybere v soutěži. Projekt v hodnotě zhruba 50 miliard korun Stropnický označil za zakázku století.

22. března 2018 - Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) řekla, že vítěz zakázky na více než 200 BVP za 53 miliard korun by měl být znám nejpozději na začátku roku 2019.

9. května 2018 - Ministryně obrany Šlechtová řekla, že k pomoci na přípravě zadávací dokumentace pro zakázku plánuje najmout advokátní kancelář.

14. prosince 2018 - Ministerstvo obrany oznámilo, že oficiálně začíná vybírat dodavatele pásových BVP a uvedlo, že osloví čtyři vybrané firmy, aby předložily své nabídky.

30. ledna 2019 – Ministerstvo obrany podepsalo se státním podnikem Vojenský opravárenský závod (VOP) memorandum o spolupráci při nákupu BVP.

1. března 2019 – Ministerstvo obrany oznámilo, že již oslovilo potenciální dodavatele BVP, a to firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS), PSM a Rheinmetall Landsysteme. Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod, německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

27. března 2019 – Resort obrany oznámil, že začal seznamovat potenciální dodavatele s podmínkami tendru. K jednání pozval čtveřici dříve vybraných firem. Koupit od nich chce 210 pásových BVP a 29 servisních a dílenských strojů na kolovém podvozku.

30. dubna 2019 - Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) odvolal ředitele VOP CZ. Zdůvodnil to nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku.

2. května 2019 - Čtyři oslovené firmy již podaly žádost o účast v tendru.

5. června 2019 - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil řízení o námitkách jednoho z účastníků tendru, konsorcia PSM s obrněncem Puma, který žádal, aby úřad přezkoumal postup ministerstva obrany při zadávání zakázky. Společnost PSM napadla zejména neoprávněné užití výjimky na nákup vojenského materiálu, kterou ministerstvo při zadávání tendru využilo. Antimonopolní úřad řízení zastavil, protože PSM poslala své námitky ministerstvu téměř měsíc po uplynutí zákonné lhůty pro podání námitek.

16. července 2019 – Ministerstvo obrany oznámilo, že výběrové řízení na právní firmu, která bude resortu radit v tendru, vyhrála Advokátní kancelář Brož, Sedlatý. V srpnu ministerstvo rozhodnutí o výběru vítěze zrušilo. Reference vítězné AK napadla společnost Kruták & Partners, která skončila druhá. Ministerstvo obrany uznalo dvě ze tří námitek.

15. října 2019 - Předběžnou nabídku na dodání BVP ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

- Ministr Metnar jmenoval novým ředitelem VOP CZ Radovana Putnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme