Bojovníci o Hrad nejsou v přesvědčování voličů sami. Stojí za nimi známé osobnosti

Volební základna známých osobností se oběma kandidátům na prezidentský post rozrůstá. Svými argumenty nebo jen postojem se snaží ovlivnit hlasy občanů, kteří budou příští víkend volit. Radiožurnál vybral z obou týmů příznivců vždy jednu osobnost a vyzpovídal ji. Oba věří ve vítězství svého favorita a jeho soupeři přisuzují druhé místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Ringo Čech | Foto: Klára Bílá

Pro muzikanta Františka Ringo Čecha byl Miloš Zeman jasnou volbou.

„Prostě jsem se akorát rozhodl, že vydám svědectví o tom, jaký Miloš Zeman je. Nekrade, je velmi pracovitý, pilný, neudělal žádný malér, nemá druhou třetí ženu,“ vypočítává důvody, proč stojí právě za Zemanem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva z podporovatelů prezidentských kandidátů vyzpovídala redaktorka Klára Bílá

Kromě podpory v rozhovorech se s ním vydává i za lidmi. Nevěrný mu prý nikdy nebyl.

„Řekl jsem mu: Miloši já ti slibuju, že tě nikdy neopustím, budu věrnej, budu loajální, můžeš se na mě spolehnout. Ale pokud přijde blondýna, vysoká, štíhlá, s dlouhýma nohama, s velkýma prsama, zelenýma očima, tak tě Miloši zradím hned,“ směje se Ringo Čech.

Tábor druhého kandidáta, Karla Schwarzenberga, zastupuje režisér Jan Hřebejk. Aktivně ho podporuje třeba na besedách nebo účastí na koncertech.

„Volíme chlapa, o kterém já si myslím, že se mu dá věřit, a který nám nebude dělat ostudu v zahraničí, nebude tam nic krást. Mně Karel Schwarzenberg imponuje už od začátku 90. let tím, že sem přinesl takový ten zápaďácký duch slušného vychování a určité noblesy,“ oceňuje Hřebejk.

Jan Hřebejk | Foto: Filip Jandourek

Líbí se mu prý také Schwarzenbergův smysl pro humor a jeho bohatá a přesně používaná čeština. „To, že je mu hůř rozumět, to není věc akcentu. Je to věc řečové vady, ale to měl Václav Havel taky a nevadilo mi to,“ dodal režisér.

Oba dva věří, že jejich podpora voliče přesvědčí. „Určitě, protože každý z nás, doufám i já, má okruh lidí, kteří vás mají rádi,“ říká František Ringo Čech.

„Může jim pomoct a může je i v jistém smyslu poškodit, ale já myslím, že to je právě jedna z výhod přímé volby, že můžeme vyjádřit svůj názor,“ míní Jan Hřebejk.

Osobnosti na voliče nefungují

Tuto představu jim ale vyvrací mediální analytik Daniel Köppl.

„Není to nic, co by rozhodovalo u lidí, kteří jsou nerozhodnutí nebo které by donutilo dokonce přejít od jednoho kandidáta k druhému. Takže je to opravdu jenom určitá metoda utvrzení stávajících voličů a tam je právě zajímavé, jak moc se podaří vyprofilovat tu správnou osobu, která souzní s očekávání dané cílové skupiny,“ podotýká.

Známé osobnosti při politických kampaních nefungují ani v zahraničí. Přesto českým finalistům prezidentských voleb podporovatelé z kulturního prostředí stále přibývají.

Tereza Jelínková, Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme