Bojovník od Tobruku a dalších 31 veteránů dostalo od Stropnického vyznamenání

Lidé si připomínají konec druhé světové války v Evropě. Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO udělil ke Dni vítězství 32 vojenských vyznamenání.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na 8. květen vzpomínal na Vítkově vyznamenaný Alois Dubec, československý letec RAF. „Duchem jsme byli v Praze už od prvního povstání. Měl jsem den u rozhlasu v Cosworthu, u rádia, spojení s Prahou, povstání v Praze. Věděli jsme všechno tenkrát. Úžasný pocit. Euforie už tady byla, už se nelétalo, už se oslavovalo i tam, měli jsme volno, ale těšili jsme se hrozně domů," popisuje konec války Dubec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Váleční veteráni Alois Dubec a Viktor Wellemin u příležitosti Dne vítězství vzpomínají na konec druhé světové války.

Záslužný kříž dostal mimo jiné i válečný veterán Viktor Wellemin, bojovník od Tobruku a Dunkerq. Přiznává, že když v roce 1942 vstupoval do československé jednotky na Blízkém východě, netušil, co ho vlastně čeká.

„Cítil jsem v sobě tu občanskou povinnost, že něco proti tomu nepráví se musí něco dělat. A to ve mně bylo," řekl pro Radiožurnál Viktor Wellemin.

Bojoval také ve Francii. „Pro mě byly ty nejtěžší chvíle, až když jsme skončili Střední východ a zapojili jsme se do invaze v druhé vlně. Když jsme přišli k Dunkerqu, byl jsem šťastně zraněn. Nezalehl jsem, jenom jsem zaklekl nešťastně na mině, která mě vyhodila takových deset, dvanáct metrů," popisuje.

Konec války oslavil v Londýně, kde si léčil zranění. „No, jaký to bylo. To bylo hurá po celém Londýně. Ulice přeplněné samými lidmi, kteří to slavili. Něco úžasného," dodal.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme