Bojovník třetího odboje Josef Mašín slaví 80. narozeniny

Činy a následný útěk skupiny bratří Mašínů patří k těm nejznámějším příběhům třetího odboje. Dnes tyto události připomeneme, protože Josef Mašín, který nyní žije v Kalifornii, slaví 80. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef a Zdenka Mašínovi naslouchají proslovu ministra Vondry | Foto: Vít Pohanka

Byl to jeden z nejslavnějších odchodů za hranice: několik mladých chlapců z Československa stíhala mnohatisícová armáda východoněmeckých policistů. Josef Mašín, spolu s bratrem Ctiradem a kamarádem Milanem Paumerem, se nakonec do západního Berlína dostali.

Sloužili v americké armádě a chtěli se zapojit do očekávané války proti komunismu. Na to ale nikdy nedošlo.

Pravidelným posilováním, běháním, trénováním boje muže proti muži a výbornou znalostí zacházení se zbraněmi se bratři Mašínové po únoru 1948 chystali na svůj vlastní boj proti novému totalitnímu režimu. Josef Mašín na to dnes vzpomíná:

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Husárová přiblížila okolnosti útěku bratří Mašínů

„Samozřejmě že jsme se zajímali taky o atentát, třeba o Heydricha, co bylo tehdá o tom známo, o výcvik našich parašutistů během druhé světové války, o výcvik členů OSS, což byly takové speciální skupiny za druhé světové války. Tyto znalosti jsme použili, cvičili jsme taky boj muže proti muži a dost jsme věděli o zbraních. Myslím, že jsme byli tehdá dost připraveni.“

Otcem sourozenců Mašínů byl podplukovník Josef Mašín, známý hrdina odboje, popravený nacisty. Do tohoto odboje se zapojili i oba bratři a jako snad nejmladší dostali za osobní statečnost v době války medaili Za chrabrost.

Jejich odvaha a připravenost jim pak pomohla při sabotážích a především při útěku přes východní Německo. Historik Petr Blažek v té souvislosti zdůrazňuje i jejich výjimečnou vytrvalost:

„To, že dokázali přežít, myslím nebylo jenom dílem štěstí, kterého měli vrchovatě, ale také dílem toho, že byli dobře připraveni, cvičili, běhali, dokázali tasit zbraň úplně automaticky. Měli odvahu, vyrůstali ve vojenském prostředí. Od útlého dětství uvažovali vojensky a myslím si, že to je odlišovalo.“

Josef Mašín v roce 1950 | Foto: redakce Post Bellum

Dramatickému odchodu Mašínů na západ předcházely úspěšné sabotáže a střety, které si vyžádaly životy několika lidí. Především proto někteří lidé vnímají jejich činy dodnes přinejmenším jako kontroverzní.

Josef Mašín patří ke kritikům polistopadového vývoje v naší zemi. Vadí mu například, že Česká republika nepotrestala komunistické zločiny a nezbavila se bývalých členů této strany v některých vysokých funkcích.

„Prozatím ta situace není taková, jak bych si představoval, že by měla být,“ prohlásil.

V roce 2008 ocenil tehdejší premiér Mirek Topolánek Josefa Mašína plaketou předsedy vlády a ministr obrany Alexandr Vondra mu vloni udělil vojenské vyznamenání Zlatá lípa.

Lucie Husárová 1, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme