Bomba ve vlacích RegioJet se nenašla. Večerní spoje nabraly zpoždění ještě před odjezdem

VIDEO UVNITŘ. Policie prohledává vlaky společnosti RegioJet ve stanicích Pardubice, Česká Třebová, Brno, Ostrava a Havířov. Anonym nahlásil, že v některém z nich je bomba, potvrdil mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak společnosti RegioJet u Kostěnic | Foto: Petra Holinková

„Policie by měla provádět šetření na základě anonymního oznámení v některých našich vlakových spojích a ujistila nás, že bude postupovat maximálně efektivně tak, aby dopady na cestující byly co nejmenší a nevzniklo výrazné zpoždění těchto spojů,“ řekl Ondrůj.

„Dnes odpoledne byl zaslán do médií anonymní email, který oznámil uložení nástražného výbušného systému v několika vlacích společnosti RegioJet. V současné době probíhá opatření, které spočívá v odstavení vlakových souprav této společnosti a provedení prohlídek,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté odložili případ Poláka, který hrozil bombou v letadle. Nebyl trestně odpovědný

Číst článek

„U tří vlaků již byla ze strany policie ukončena prohlídka. Žádný nástražný výbušný systém nalezen nebyl,“ informoval v půl sedmé o aktuální situaci policejní mluvčí Ibehej. Policie stále prohledává vlaky RegioJetu v Brně, Havířově a Ostravě. Soupravu u Pardubic už policie prohledala a brzy by měla pokračovat v cestě do Ostravy.

V osm hodin večer už policie prohledává už jen dva vlaky. „Policejní šetření probíhá již jen ve dvou soupravách, v případě ostatních spojů již byla s negativním výsledkem ukončena a tyto vlaky pokračují v jízdě,“ informoval Ondrůj.

„Aktuálně podle informace z dispečinku byly prohlídky všech dotčených souprav ukončeny a spoje pokračují v jízdě,“ informoval před devátou hodinou večerní Ondrůj.

První psovod z pardubické jednotky, který se dostal na místo | Foto: Petra Holinková

Společnost prý pomůže cestujícím dojet do jejich cílových destinací, protože kvůli zpoždění vlaků jim pravděpodobně ujely spoje. Kvůli hrozbě budou zpožděny i další spoje. „Zpožděním budou bohužel ovlivněny i spoje s večerním odjezdem z Prahy v 19.44 (RJ1019 Praha - Návsí) a 21:44 (RJ1021 Praha - Košice) z důvodu pozdního příjezdu souprav z předchozího spoje,“ dodal Ondrůj.

Podle jeho vyjádření se nejedná první podobný případ. „V minulosti se ukázalo, že se nejedná o bezpečnostní riziko, ale de facto trestnou činnost vydírání, se kterou si policie dokázala poradit a pachatele velmi rychle dopadnout,“ dodal Ondrůj.

Pes kontroluje všechna zavazadla

Na místě je redaktorka Zpravodajského webu Českého rozhlasu Petra Holinková. „Stojíme u Kostěnic. Nálada je zatím klidná, lidé telefonují domů,“ popisuje situaci na místě. Policie rozhodla o evakuaci lidí z této soupravy. Spoj RJ1013 bude na žádost policie evakuován, hlásí z místa Petra Holinková.

Podle vlakvedoucí jednoho ze spojů Gabriely Ryzmanové se řeší možnost, že by jednu ze souprav odtáhly z tratí, aby neblokovaly provoz. Regiojet by v měl mít na trati asi devět až deset souprav.

„Podle odhadů policie by vlak měl stát asi hodinu, hodinu a půl. Původně nás měli odstavit až v Pardubicích, ale nakonec jsme zůstali u Kostěnic,“ dodala Holinková v půl šesté.

„Velitel zásahu nás poslal pro zavazadla. Je jich totiž hodně. To, které zůstane ve vlaku, je to podezřelé,“ řekla Holinková v šest hodin odpoledne.

„Musíme udělat řadu a pes zkontroluje všechna zavazadla. Je tu zima,“ informovala Holinková.

Vlak nedaleko Pardubic by měl brzy pokračovat v cestě. "Velitel zásahu řekl, že se bomba nenašla," sdělila Holinková. Vlak odjel se zpožděním dvě hodiny a 15 minut.

Vlak společnosti RegioJet u Kostěnic | Foto: Petra Holinková

Policejní psi kontrolují zavazadla cestujících z vlaků společnosti RegioJet | Foto: Petra Holinková

Policejní psi kontrolují zavazadla cestujících z vlaků společnosti RegioJet | Foto: Petra Holinková

Petra Holinková, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme