Žáci asi stovky srbských škol ve středu na vyučování nedorazili. Neznámý útočník vyhrožoval bombami

Na více než stovce škol v Srbsku někdo ve středu ráno nahlásil bomby. Hrozba přichází jen čtrnáct dní po tragickém střeleckém útoku na základní škole v Bělehradě, kdy třináctiletý chlapec zabil osm spolužáků a člena ostrahy. V pondělí navíc podlehla svým zraněním dívka, kterou útočník postřelil. Srbská vláda už proto přijala zákony, které mají hlavně snížit počet zbraní v zemi.

Bělehrad Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bomby byly na srbských školách nahlášené dva týdny po útoku třináctiletého chlapce, který na škole v Bělehradě zastřelil osm lidí a člena ostrahy

Bomby byly na srbských školách nahlášené dva týdny po útoku třináctiletého chlapce, který na škole v Bělehradě zastřelil osm lidí a člena ostrahy | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek se pro své žáky neotevřelo 115 srbských škol. A důvod? Výhrůžky bombovými útoky. O situaci informovalo srbské ministerstvo školství, podle kterého na školách zasahují policejní jednotky. Personál, studenty a žáky, kteří už ve školách byli, policisté evakuovali. Zbylým rodičům ředitelé škol vzkázali, aby své děti nechali doma.

Otec chlapce, který střílel v srbské škole, popřel odpovědnost za útok. Syna ale učil zbraně používat

Číst článek

Od útoku třináctiletého chlapce, který na své škole zastřelil osm dětí a jednoho dospělého a který je aktuálně hospitalizovaný na psychiatrické léčebně, přitom uplynuly teprve dva týdny. V pondělí podlehla svým zraněním i dívka, kterou mladý útočník postřelil.

I proto srbská vláda před týdnem oznámila měsíční amnestii, během které je možné beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně. Srbové na nabídku slyší a policii jich odevzdali už přes čtrnáct tisíc.

Balkánská země sice má velmi přísné zákony o držení zbraní, stejně jako další země v regionu je ale po válkách v 90. letech minulého století zaplavena stovkami tisíc nelegálně držených zbraní. Srbský prezident Aleksandr Vučić hned po útocích oznámil, že chce počet povolení na jejich držení výrazně snížit.

Naopak zvýšit by se měl podle prezidenta počet policistů, kteří budou působit přímo na školách. Minulé pondělí do ulic Bělehradu a dalších srbských měst vyšly desítky tisíc lidí - mimo jiné požadovaly, aby média nepodporovala šíření násilí. Demonstraci podpořila i srbská opozice.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme