Bonus přes půl milionu korun. Vedení veterinářů inkasuje vyšší odměny než náměstci na ministerstvu

Díky konkurenční doložce si někteří bývalí zaměstnanci Státní veterinární správy přilepšili k důchodu, tučné sumy přitom inkasovali už za působení v úřadu, jak zjistil server iROZHLAS.cz. A nejen oni. Vedle platu pobírá na odměnách statisíce korun také současné vedení veterinářů. Jde přitom o částky, které se vyrovnají odměnám vysokých státních úředníků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah Státní veterinární správy v Mělníku (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Server iROZHLAS.cz proto připravil přehled platů a odměn pěti (bývalých i současných) členů nejvyššího vedení veterinářů včetně exředitele Milana Maleny a současného šéfa Zbyňka Semeráda.

Konkurenční doložka jako zlatý padák na důchod. Exšéf veterinářů si tak přišel na 1,7 milionu

Číst článek

Údaje s odůvodněním za roky 2015 a 2016 dohledový orgán ministerstva zemědělství poskytl částečně na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Kvůli „mimořádně rozsáhlému vyhledávání" si za to naúčtoval 570 korun.

Zbyněk Semerád, ústřední ředitel

 • Měsíční plat v roce 2016: 99 550 Kč
 • Celkové odměny v roce 2016: 370 000 Kč
 • Celkem: 1 440 162 Kč (celková částka je ponížena o měsíc a týden, jelikož Semerád nastoupil do funkce až loni 8. února - pozn. red.)

Milan Malena, bývalý ústřední ředitel

 • Měsíční plat v roce 2015: 93 070 Kč
 • Celkové odměny v roce 2015: 180 000 Kč
 • Celkem: 1 296 840 Kč

Milan Malena v čele veterinářů skončil loni v únoru. Týden před odchodem uzavřel konkurenční doložku, v důchodu si tak přišel na dalších 1,7 milionu korun. Šlo přitom původně o nástroj, který měl zabránit úniku citlivých informací ze státní služby k soukromníkům.

Obdobně dostal přes milion korun díky konkurenční doložce také někdejší veterinární náměstek Milan Sehnal, který odešel do důchodu loni v dubnu. Jeho celkové příjmy za rok 2015 byly přitom vyšší, než jaké měl jeho tehdejší nadřízený Malena.

Milan Sehnal, bývalý ředitel sekce veterinární

 • Měsíční plat v roce 2015: 88 860 Kč
 • Celkové odměny v roce 2015: 405 000 Kč
 • Celkem: 1 471 320 Kč

Sehnalův nástupce ve funkci Jan Hrzal si sice platově o pár tisícovek polepšil, na výši odměn svého předchůdce však zdaleka nedosáhne:

Jan Hrzal, ředitel sekce veterinární

 • Měsíční plat v roce 2016: 92 140 Kč
 • Celkové odměny v roce 2016: 320 000 Kč
 • Celkem: 1 425 680 Kč

Na odměnách tak oba pracovníci úřadu získali o desetitisíce více než jejich „kolegové" na ministerstvu zemědělství – zdejší náměstci si podle údajů za loňský rok, které si na základě informačního zákona server iROZHLAS.cz vyžádal již dříve, na odměnách přišli v průměru „pouze" na čtvrt milionu korun.

Tučné odměny pro ekonomického náměstka

Ze soupisů ovšem vyplývá, že vůbec nejvyšší odměny v posledních letech dostal na Státní veterinární správě současný ekonomický náměstek Miroslav Fridrich. Loni si na odměnách přišel na 360 tisíc korun, předloni to však bylo dokonce 510 tisíc korun. Přes půl milionu korun přitom na odměnách získal i v předchozích letech.

Miroslav Fridrich, ředitel sekce ekonomicko-správní

 • Měsíční plat v roce 2016: 96 640 Kč
 • Celkové odměny v roce 2016: 360 000 Kč
 • Celkem: 1 519 680 Kč

Z přehledu odměn navíc vyplývá, že od roku 2013 Fridrich pobíral každoročně statisíce za zastupování ředitele kanceláře ústředního ředitele. Podle bývalého kontrolora úřadu Vladimíra Peroutky, který upozornil na zlaté padáky na veterinární správě, šlo o účelově dlouhodobě neobsazenou pozici, jejíž pracovní povinnosti byly současně rozptýleny mezi jiné pracovníky úřadu.

VELKÝ PŘEHLED: Ministerské odměny za rok 2016. Kdo data tají a kdo bez problémů zveřejňuje?

Číst článek

Fridrich na veterinární správě působil již za bývalého ředitele Maleny. Patří mezi jednoho ze tří stávajících pracovníků úřadu, se kterými Malena týden před odchodem do důchodu podepsal konkurenční doložku.

Trojici doložek zajišťující po ochodu z úřadu tučnou finanční kompenzaci však ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL nařídil na základě zjištění serveru iROZHLAS.cz ukončit. Rozvázáni smluv o zákazu konkurence potvrdil i mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme