Ruská ambasáda nově sídlí na náměstí Borise Němcova. Putinova kritika zavraždili před pěti lety

Primátor Zdeněk Hřib ve čtvrtek odhalil na náměstí před ruským velvyslanectvím v Praze 6 tabulku se jménem zavražděného politika. Slavnostní změny názvu náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova se zúčastnily desítky lidí. Projev pronesla i dcera někdejšího vicepremiéra Žanna Němcovová. Lidé s sebou měli transparent s Němcovovou podobiznou a vlajky Evropské unie. Opoziční politik byl zastřelen v centru Moskvy přesně před pěti lety.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Primátor Prahy Zdeněk Hřib a Žanna Němcovová, dcera Borise Němcova

Primátor Prahy Zdeněk Hřib a Žanna Němcovová, dcera Borise Němcova | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Děkuji všem, kteří souhlasili s přejmenováním, ale také těm, kterým se to nelíbí. Protože to je ta správná demokracie, když jsou slyšet všechny názory. Ať už jsou jakékoli,“ řekla přítomným Žanna Němcovová a současně zavzpomínala na otcovu smrt a její okolnosti.

Za přejmenování bubenečského náměstí Pod Kaštany vznikla i petice. Podepsalo ji přes 4500 lidí.

Primátor Prahy Zděněk Hřib slavnostně změnil název náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Postoj Prahy je v tomto případě úplně jasný. Myslím si, že je velmi důležité připomínat si ty, kteří v boji za demokracie položili život. A Boris Němcov je bezpochyby jedním z nich. A je to i určitým způsobem akt navazující na ty tradice podpory lidskoprávních aktivit,“ řekl pirátský primátor Zdeněk Hřib. 

Podle něj se tak Praha přidá k dalším městům jako třeba Vilnius nebo Washington, která po Němcovovi náměstí před ruskými ambasádami také pojmenovala.

Záměr pražského magistrátu už dřív kritizoval prezident Miloš Zeman. „Jde jednoznačně o krok politický. Klasický projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat nebo být schován za bukem,“ sdělil Lidovým novinám prezidentovo stanovisko mluvčí Jiří Ovčáček.

Na přejmenování nereagovalo po opakované výzvě ruské velvyslanectví, před kterým se prostranství nachází.

Další osobnost, která vládu Vladimíra Putina v minulosti kritizovala, bude od čtvrtka v metropoli připomínat také promenáda ve Stromovce, vzdálená jen pár metrů od ruského velvyslanectví. Pojmenovaná bude po novinářce Anně Politkovské.

Slavnostního přejmenování se účastnila i dcera Borise Němcova, Žanna Němcovová, která na fotografii drží růže. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kristýna Vašíčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme