Lesy ČR se odvolaly proti výjimce kácení v Boubínském pralese, podniku nevyhovují podmínky

Státní podnik Lesy České republiky se ve čtvrtek odvolal proti výjimce, kterou mu Správa CHKO Šumava stanovila možné těžební zásahy a asanaci kůrovcového dřeva v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Ministerstvo ve věci bude řešit i odvolání ekologického Hnutí Duha

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boubínský prales | Zdroj: Profimedia

„S podmínkami vydané výjimky nesouhlasíme. Proto jsme se odvolali k ministerstvu životního prostředí,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. K důvodům odvolání se nevyjádřila.

Kácení v Boubínském pralese. Lesy ČR dostaly výjimku pro boj s kůrovcem

Číst článek

Lesy ČR žádaly o výjimku proto, aby mohly v rezervaci efektivně zasahovat proti kůrovci. Z kroku Lesů ČR odvolat se proti výjimce lze usuzovat to, že podmínky výjimky vydané v listopadu nenaplnily představy Lesů ČR o rozsahu zásahů proti kůrovci v rezervaci.

Zatím nepravomocnou výjimku dostaly Lesy ČR udělenou do konce roku 2024. Do prvních asanačních zásahů by se podle výjimky mohly pustit po 15. červnu příštího roku. Nyní se lesnické hospodaření v rezervaci řídí podle výjimky vydané v roce 2015, tedy v době, kdy žádná kůrovcová kalamita nebyla.

Vydání výjimky kritizovalo ekologické Hnutí Duha, které rozhodnutí Správy CHKO Šumava označilo za nesprávné a stanovené omezující podmínky za velmi nedostatečné. Výsledkem podle ekologů může údajně být rozsáhlé kácení v rezervaci, což Lesy ČR již dříve odmítly. Podle Hnutí Duha má být maximální plocha rezervace ponechána samovolnému vývoji.

„Odvolání proti výjimce podáváme dnes,“ řekl mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík. Podání odvolání Hnutí Duha avizovalo již při vydání výjimky 21. listopadu. Žádost Lesů ČR o kácení v rezervaci Hnutí Duha označila za skandální. Kácení v rezervaci podle ekologů povede k vytvoření ploch s charakterem holin a proředěných porostů, které rozvrátí vítr.

‚Nebude se šetřit.‘ Lesy ČR letos kvůli kůrovci vysází 55 milionů stromů, o pětinu víc než loni

Číst článek

Území rezervace s povolenou asanací stromů napadených kůrovcem Správa CHKO Šumava ve výjimce rozdělila na několik částí a stanovila pro ně řadu podrobných podmínek. Například v části na severu rezervace by mohli lesníci kůrovcové stromy asanovat pouze odkorněním nastojato.

V nejcennější části pralesa, jeho takzvaném jádru, má být kácení dál zakázáno a stále má jít o bezzásahové území. O zásahy v jádru rezervace Lesy ČR nežádaly.

Napadení smrků kůrovcem v rezervaci zatím podle Lesy ČR není kalamitního rozsahu. Lesy ČR odmítly, že by jejich cílem byla masivní těžba a vytváření holin.

„Jak se neustále ukazuje, účinným prostředkem je včasné nalezení kůrovcových stromů, jejich těžba a asanace. Kdybychom nyní nezasáhli, časem by se vytvořily velké plochy s odumřelými stromy a rozpadlými porosty, což by mělo podstatně větší následky pro ekosystém než současný zásah,“ uvedla dříve mluvčí Lesy ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme