Kácení v Boubínském pralese. Lesy ČR dostaly výjimku pro boj s kůrovcem

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Povolení se ale netýká nejcennějšího území Boubínského pralesa. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat. Řekl to mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík.

Hradec Králové (Aktualizováno: 15:13 21. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boubínský prales | Zdroj: Profimedia

Lesy ČR ve čtvrtek před 13.00 uvedly, že rozhodnutí už obdržely. „Je obsáhlé. Po jeho prostudování se k němu vyjádříme,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. CHKO Šumava rozhodnutí nekomentovala s odkazem na to, že správní řízení stále běží. Výjimku mají Lesy ČR udělenou do konce roku 2024.

Stát dělá proti kůrovci málo. Slíbí peníze, ale pak nejsou, a když už, tak málo, varuje šlechtic Kinský

Číst článek

Mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák serveru iROZHLAS.cz řekl, že rozhodnutí bylo odesláno všem účastníkům řízení. „Jelikož stále probíhá správní řízení, konkrétně běží lhůta k možnosti odvolání, nemůžeme se k rozhodnutí více vyjadřovat,“ dodal.

Zopakoval ale, že nejcennější části pralesa se výjimka netýká. „Žádost společnosti Lesy ČR, s. p., Lesního závodu Boubín se týkala celého území Národní přírodní rezervace Boubínský prales, jejíž rozloha je asi 700 hektarů. Samotné jádro pralesa tvoří jen malou část (47 hektarů) celé národní přírodní rezervace. V tomto území nikdy k lidským zásahům nedocházelo, nedochází a tento stav bude dodržován i v budoucnosti,“ dodal pro server iROZHLAS.cz.

Za kácení v rozporu se zákonem padla pokuta půl milionu. Po těžbě zbyly rozsáhlé holiny

Číst článek

Hnutí Duha označilo rozhodnutí Správy CHKO Šumava za nesprávné a stanovené omezující podmínky za velmi nedostatečné. „Výsledkem může být rozsáhlé kácení v rezervaci, které povede k vytvoření ploch s charakterem holin a proředěných porostů, které rozvrátí vítr,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Podle Hnutí Duha má zůstat maximální plocha rezervace samovolnému vývoji. „Žádost Lesů ČR kácet na většině území rezervace s možností vytvářet velké holiny považujeme za skandální,“ uvedl Bláha. Omezené zásahy proti kůrovci, například loupání kůry ze stojících stromů či kácení malých skupin stromů, Hnutí Duha připouští v 300 metrů širokém pásu podél hranice rezervace.

Lesy ČR již dříve postoj Hnutí Duha označily za „tendenční vyjádření malé skupiny, která odmítá jakoukoliv pomoc lesu v zastavení šíření kůrovce“. Lesy ČR podle dřívějšího vyjádření Jouklové postupují s péčí řádného hospodáře a jejich cílem není vytvářet holiny.

Rozhodnutí začátkem března

Hnutí Duha již avizoval, že se proti rozhodnutí odvolá. Má na to 15 dnů. Pokud tak učiní, rozhodovalo by ve sporu ministerstvo životního prostředí.

„Pokud se odvolají, tak rozhodnutí půjde k odvolacímu orgánu, čímž je ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo má na rozhodnutí 60 dnů, pokud by to bylo složitější, tak 90 dnů,“ upřesnil mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Rozhodnuto by tak podle něj mohlo být začátkem března. Proti verdiktu ministerstva je ještě možné podat rozklad, ten už ale nemá odkladný účinek. V takovém případě by o případu rozhodoval ministr Richard Brabec (ANO).

Správa CHKO Šumava udělila výjimku k rozsáhlému kácení v NPR Boubínský prales.🆘🌲Rozhodnutí považujeme za nesprávné. Rezervace by měla být maximálně ponechána divoké přírodě. Obrana proti kůrovci je nanejvýš možná na okrajích NPR. bit.ly/2D4Dlww

10:01 – 21. 11. 2019

1 6

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme