Prvorepublikové vile, kde žil i prezident Novotný, hrozí demolice. Místní obyvatelé záměr kritizují

Spolek místních obyvatel kritizuje plán soukromého investora zbourat prvorepublikovou vilu na pražských Malvazinkách, kde v minulosti žil i komunistický prezident Antonín Novotný. Po zbourání vily z roku 1929 chce podle spolku majitel vybetonovat zahradu ve svahu a na pozemcích postavit rodinný dům a dva bytové domy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvorepubliková vila Na Loužku 8

Prvorepubliková vila Na Loužku 8 | Zdroj: Google Earth Pro

„Společnost Na Loužku, a. s., připravuje ve spolupráci s developerem Red Group, s. r. o., nový projekt: výstavbu tří čtyřpatrových domů s 19 krytými garážovými stáními,“ uvedlo sdružení na webu.

Stavební úřad zahájil správní řízení kvůli nepovolenému bourání chráněné vily na pražských Vinohradech

Číst článek

Zástupcům spolku se nelíbí také fakt, že se k plánu demolice a nové zástavby kladně vyjádřil výbor územního rozvoje Prahy 5. A to i přes fakt, že loni schválená pravidla pro posuzování stavebních projektů ve vilových čtvrtích zakotvují snahu zachovat jejich stávající charakter.

To podle spolku neodpovídá záměru, spočívajícímu ve zbourání původní vily a jejím nahrazení několikapatrovými novostavbami s moderní, z velké části prosklenou, architekturou. Proti jsou i obyvatelé sousedních domů.

Předsedkyně spolku Přátelé Malvazinek Jolana Dočekalová na jednání zastupitelstva uvedla, že plánovaný projekt představuje trojnásobné navýšení zastavěnosti oproti stávající vile a je na něm patrná snaha o maximální podlahovou plochu bez ohledu na okolí.

Upozornila také na fakt, že ve stejné ulici je v plánu další podobný projekt a nedaleko se počítá se zástavbou lokality Na Pláni, se kterou část místních rovněž nesouhlasí.

Demolice na Vinohradech povolena. Úředníci rozhodli, že brutalistní Transgas může jít k zemi

Číst článek

Předseda výboru územního rozvoje Milan Kryl (bezpartijní) v reakci uvedl, že vila není nijak památkově chráněná a že výbor nemá žádný vliv na rozhodnutí stavebního úřadu ohledně jejího zbourání. Projekt podle něj splňuje všechny podmínky a pravidla pro danou lokalitu. Pokud by měl výbor přijmout negativní stanovisko, neměl by jak ho zdůvodnit.

Bez možnosti zásahu

Investor už požádal stavební úřad Prahy 5 o povolení k odstranění stavby, rozhodnuto zatím nebylo. Podle starosty Prahy 5 Daniela Mazura (Piráti) nemá samospráva možnost, jak soukromému vlastníkovi zabránit v tom, aby nakládal se svým majetkem.

„Já bych byl moc rád, kdyby se ukázalo, že se dá vila zachránit, že developer je ochoten ji se všemi pozemky prodat a my máme na to ji koupit, ale ani o jednom nemám informaci,“ uvedl starosta.

Dodal, že městská část by se měla soustředit na povolování nové stavby a snažit se prostřednictvím připomínek prosadit co nejcitlivější podobu projektu.

Je možné pobořenou vilu na Vinohradech vrátit do původního stavu? Zkoumá to stavební úřad

Číst článek

Vila v ulici Na Loužku byla po komunistickém převratu znárodněna a v 50. letech se do ní nastěhoval Antonín Novotný. Mezi lety 1957 a 1968, kdy zastával funkci československého prezidenta, v domě nežil, poté se tam vrátil. Po jeho smrti ve vile žil normalizační ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec.

Malvazinky a Košíře v Praze v 5 jsou dlouhodobě žádanou lokalitou pro bytovou výstavbu. To se často nelíbí místním obyvatelům, podle kterých moderní zástavba narušuje charakter čtvrtí a vzniká na úkor zeleně.

V minulosti se objevila řada kontroverzních projektů v souvislosti s bývalým starostou Milanem Jančíkem (dříve ODS). Řada z nich zahrnovala transakce městské části s pozemky, kvůli kterým se o ex-starostu několikrát zajímala policie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme