Vítr v Česku měl sílu orkánu. Vyvracel stromy, desetitisíce domácností odřízl od elektřiny

Česko v noci na pondělí zasáhl silný vítr a déšť, které přinesla bouře Fabienne. Hasiči napočítali přes tisíc výjezdů. Na několika tratích stály kvůli popadaným stromům vlaky. Větve nebo stromy komplikovaly dopravu i na silnicích. Desetitisíce domácností byly bez proudu. V Německu se obětí bouře stala starší žena, čtyřletý chlapec je po pádu stromu v ohrožení života.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 11:35 24. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v noci z neděle na pondělí pomáhali u celkem 1270 případů. Většinou je zaměstnávaly popadané stromy, které komplikovaly jak dopravu na železnicích, tak na silnicích. A zároveň způsobily problémy s dodávkami elektřiny.

Vítr pak v plzeňské části Radobyčice odnesl zhruba 200kilogramový zahradní domek, který skončil mimo zahradu na silnici, kde blokoval provoz. 

První sníh v Česku. V Krkonoších klesly teploty pod nulu, vítr zastavil lanovku na Sněžku

Číst článek

Do terénu vyjelo 674 profesionálních jednotek. Nejvíce zasaženy byly kraje Středočeský, Jihočeský a Plzeňský. Silný vítr si v Česku nevyžádal žádnou oběť. Ani zraněných není mnoho. Dva lidé se v osadě u Hluboček na Olomoucku zranili po pádu stromu na chatu.

Nynější bouře Fabienne ale byla z pohledu hasičů klidnější než orkán Herwart, který se přes Českou republiku přehnal loni v říjnu a způsobil 7309 mimořádných událostí.

Desítka tratí byla po páté ranní ještě neprůjezdná. O pět hodin později ale vlaky podle webu Českých drah nejezdily už pouze mezi Strakonicemi a Katovicemi, kde se obnovení provozu předpokládá kolem 15.00.

Energetici kolem pondělní desáté hodiny ranní evidovali zhruba 16 tisíc odběrných míst bez proudu. Bez proudu ale bylo ještě v neděli pozdě v noci přes 140 tisíc domácností.

Silný vítr si v Česku nevyžádal žádnou oběť. Ani zraněných není mnoho. Dva lidé se v osadě u Hluboček na Olomoucku zranili po pádu stromu na chatu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Česko v pondělí čeká převážně velká oblačnost s přeháňkami. K večeru se ale počasí bude postupně zlepšovat. Ve vysokých polohách může i sněžit. Teploty dosáhnou 9 až 13 °C. Vítr bude ještě poměrně silný - 6 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h). K večeru už bude slábnout.

Bouře Fabienne v noci na pondělí postupovala od severozápadu a jako první postihla Karlovarský a Ústecký kraj, kde museli hasiči vyjet k desítkám případů. 

Bouře Fabienne zasáhla střední Evropu. V Německu usmrtila ženu a zranila chlapce

Číst článek

„Přecházela přes nás velmi výrazná studená fronta, na které byl silný vítr s nárazy, které přesahovaly 25 až 30 metrů za sekundu (90 až 108 km/h). Horší situace byla na hřebenech hor, kde vítr mohl dosahovat i hodně přes 40 m/s (144 km/h),“ popsal pro server iROZHLAS.cz mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

V průběhu celého pondělka a části úterka bude vítr i nadále silný, i když už ne tolik, jako přímo na té frontě,“ řekl dále Dvořák.

Ve srovnání s bouřemi, které letos přecházely přes Českou republiku, byla bouře Fabienne tou nejsilnější a svou intenzitou srovnatelná i s nejhoršími bouřemi posledních let – Kyrill či Emma.

„Letos v létě byl v některých bouřkách také nárazový vítr, rozdíl však byl v tom, že šlo o bouřky z tepla, které měly jen lokální dosah. Na druhé straně to, co probíhá, jsou bouřky frontální. Linie fronty dosahuje přes celé území Česka. Letos ještě taková výrazná fronta nepřecházela,“ nabízí srovnání Dvořák.

Silný vítr zkomplikoval už o víkendu železniční dopravu na několika místech v západní polovině republiky. Vlaky nejezdily na Rakovnicku - u Lužné u Rakovníka tam do spadlého stromu najel vlak. Nikdo se ale nezranil. 

Další vlaky stály například na trati z Lysé nad Labem v úseku Všetaty - Dřísy, mezi stanicemi Vrané nad Vltavou a Davle a Berounem a Zdicemi. V Praze silný déšť v neděli dočasně pozdržel tramvaje v Holešovicích, na Malé Straně, ve Vysočanech, u Vozovny Střešovice a na Malovance. Ve všech případech byla podle PID zaplavená výhybka.

Meteorologové varovali před velmi silným větrem až do pondělních 6.00. Výstraha platila pro celou republiku. Doporučovali zajistit okna, dveře a upevnit volně uložené předměty. Lidé neměli chodit do lesů a i na horách se doporučovalo omezit vycházení. Opatrní měli být i řidiči.

ako, bej, jgr, cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme