Třetí den silného větru: lidé hlásí pojišťovnám škody, nejvíc z jižních a středních Čech

Meteorologové už třetí den varují před silným větrem. Výstraha už jen s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celé Česko do středeční šesté hodiny večer. Vítr bude v nárazech přesahovat rychlost 65 kilometrů za hodinu a k večeru by měl slábnout. Nejsilnější vítr Česko zasáhl z neděle na pondělí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči Jihomoravského kraje v úterý ráno zasahovali na Znojemsku u spadlého stromu. | Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

Klienti začali pojišťovnám hlásit škody. Jde hlavně o poškozené střechy, zahradní přístřešky, skleníky a také auta poškozená spadlými větvemi. Kooperativě do úterý klienti nahlásili 720 škod za 16 milionů korun.

V Rohozné na Jihlavsku orkán Sabine poškodil na 50 střech. Některé domy je měly jen pár let staré

Číst článek

Většina nahlášených událostí je zatím v Čechách. „Nejvíce škod nám klienti hlásí z Jihočeského kraje, kde to je přes 100 škod za asi 4,5 milionu, pak Středočeský kraj, Vysočina a Moravskoslezský kraj,“ popsal Radiožurnálu mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Generali Česká pojišťovna měla včera nejvíc nahlášených škod ve Středočeském kraji, konkrétně 2200 událostí celkem za 60 milionů korun. „Následují potom kraje Jihočeský, odtud máme nahlášeno více než 200 škod za zhruba 5,5 milionu korun, a kraj Plzeňský, odkud nám klienti nahlásili zatím 200 škod,“ popsala její mluvčí Ivana Buriánková.

Silný vítr poškodil podle předběžných odhadů Lesů České republiky taky zhruba jeden milion kubíků dřeva. Nejvíce postižené jsou západní Čechy a severní Morava. Přesnou výši škod budou znát lesníci do několika dnů.

5018 zásahů při bouři Sabine. Hasiči vyjížděli třicetkrát víc než v běžných dnech

Číst článek

Ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Vladimír Krchov ve vysílání Českého rozhlasu připomněl, že lesy už předtím poškodila nedávná kůrovcová kalamita: „Každá kalamita znamená problém pro vlastníka lesů. To dříví je poškozené a nezískáme za něj takovou cenu. Při současné situaci, kdy je dříví na trhu naprostý nadbytek, tak to není dobrá zpráva.“

Spadlé stromy několik lidí taky zranily. Například cizinku v rekreační oblasti u Doks na Českolipsku nebo patnáctiletého chlapce a o rok mladší dívku v pražských Klánovicích.

Vichřice v Česku způsobila taky smrtelné nehody. Pondělní větrné počasí zřejmě stálo za nehodou na Sokolovsku, kde zemřel jeden muž. Policie uvedla, že vozidlo sjelo kvůli pádu stromu mimo silnici a převrátilo se na střechu. Zatím není jasné, jestli strom spadl přímo na auto, nebo jestli vůz do stromu narazil.

Další tragická nehoda se odehrála u Pňovic na Olomoucku, kde při srážce osobního auta s hasičkou cisternou zemřela pětačtyřicetiletá žena. Hasičský vůz jel likvidovat následky silného větru.

Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme