Česko zasáhly silné bouře, místy nejezdí vlaky a hrozí záplavy. Dva lidé zemřeli po pádu stromu na auto

Velkou část území Česka zasáhly ve čtvrtek pozdě odpoledne extrémně silné bouře s přívalovými srážkami, kroupami o průměru až pět centimetrů a nárazy větru. V Čížové na Písecku spadl strom na auto, zabil dva lidi. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí pro jižní Čechy, Královéhradecký a Pardubický kraj. Platila do 23.00.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 23:57 8. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se prohnala 8. července 2021 přes Plzeňský kraj. Hasiči nejčastěji odčerpávali vodu a odstraňovali vyvrácené nebo popadané stromy | Zdroj: HZS Plzeňského kraje

Nehodu u Čížové nepřežili muž a žena, kteří seděli na předních sedadlech. „Mohu potvrdit informaci, že na místě zemřeli muž a žena ještě před příjezdem našich posádek. Lékař už mohl konstatovat jenom smrt. Vzhledem k tomu, že ostatní jsou nezletilí, nemohu poskytnout více informací, řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí jihočeské záchranky Zuzana Fajtlová.

Bouřky v Česku zvedly hladiny řek. Hasiči museli evakuovat několik dětských táborů

Číst článek

Mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová pro Radiožurnál doplnila, že na místě zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému a zjišťují přesné příčiny a okolnosti této nehody.

Na twitteru následně policie uvedla, že zemřelí dospělí nejsou rodiči zraněných dětí. Šlo o pár, který zastavil a nabídl pomoc rodině, která se schovávala před bouří. Děti nastoupily k nim do auta, následně na auto spadl strom.

Schwarzová dodala, že bouřka komplikuje provoz na řadě jihočeských silnic. Například v centru Českých Budějovic hasiči odstraňují popadané větve.

Od 17.30 měli kvůli bouřce zatím 40 výjezdů. „Nejzasaženější je Písecko a Českobudějovicko,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Na území Čech postupují bouřky. Podle meteoroložky lze čekat i velké kroupy a silný vítr

Číst článek

Silná bouřka doprovázená vydatnými srážkami se prohnala i přes Plzeňský kraj. Hasiči zasahovali zhruba u stovky případů, zejména na Klatovsku, jižním Plzeňsku, Rokycansku či Domažlicku, řekl krajský mluvčí hasičů Petr Poncar.

Na Klatovsku a na Plzeňsku byl v důsledku bouře přerušený provoz na dvou železničních tratích, řekla Nela Friebová ze Správy železnic. Na úseku mezi Klatovy a Švihovem byl provoz s omezením rychlosti obnoven, uvedla. Řeky Úslava a Klabava dosáhly prvního až druhého povodňového stupně.

Středočeským hasičům také přibylo výjezdů kvůli bouřce, zasahovali hlavně na Příbramsku. Nejčastěji odstraňovali stromy spadlé na silnice nebo čerpali vodu ze zatopených sklepů. V Příbrami museli také odčerpávat vodu ze zaplaveného parkoviště. Do večera hasiči v regionu zaznamenali do 25 případů souvisejících s počasím, z toho více než polovinu v okrese Příbram, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková.

V Příbrami hasiče zaměstnala hlavně laguna, která se vytvořila na parkovišti před lékárnou v Husově ulici. Vodu museli odčerpávat. Horší situace byla večer také v okrese Praha-východ a na Mladoboleslavsku. Například v Říčanech u Prahy auta obtížně projížděla podjezd pod železniční tratí, vozovka tam byla také zaplavená.

V Praze vyjížděli hasiči do 21.00 kvůli silnému dešti ke 45 případům, uvedli na twitteru.

Při bouřkách, které přešly přes část Vysočiny, někde za hodinu napršelo takřka 30 litrů na čtvereční metr. Nejvydatnější byl déšť na Jihlavsku, Žďársku a Havlíčkobrodsku. Hasiči evidují od 16.00 v souvislosti s počasím 57 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům.

Hasiči v Královéhradeckém kraji evakuovali dva dětské tábory. Dětem se nic nestalo. Celkem vyjížděli zatím k 50 událostem souvisejícím s počasím, informovali na twitteru. Problémy jsou kvůli bouřce v kraji také na železnici.

Výpadky elektřiny

Kvůli silným bouřkám se v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ocitlo asi 40 000 domácností bez elektřiny. K 22.00 energetici v Královéhradeckém kraji evidovali 13 poruch na vedeních vysokého napětí, a to na Hradecku, Rychnovsku a Náchodsku. V Pardubickém kraji bylo 22 poruch na vedeních vysokého napětí. Zejména bylo zasaženo Chrudimsko, Pardubicko a Orlickoústecko.

„Číslo domácností bez dodávek energie stále kolísá, protože máme v terénu pracovníky poruchových čet, kteří na odstranění poruch pracují i nyní, kdy bouřky stále trvají. V terénu máme maximální počty pracovníků,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Nebezpečí záplav

Meteorologové již dříve upozorňovali, že část republiky od jihu Čech přes Vysočinu a východní Čechy mohou během odpoledne a večera ojediněle zasáhnout extrémně silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 60 milimetrů, nárazy větru o rychlosti 100 kilometrů za hodinu a velkými kroupami.

Výstraha před bouřkami. Část Česka zasáhnou větší kroupy, zejména Jihočeský kraj a Vysočinu

Číst článek

Ve zbytku země hrozí velmi silné bouřky s výjimkou Karlovarského a Ústeckého kraje, kde mají být bouřky a s nimi spojené nebezpečné jevy o něco slabší. Po intenzivních deštích se mohou rozvodnit některé menší řeky a potoky, větší nebezpečí záplav bude v Čechách.

Povodňová pohotovost, kdy se voda v řekách může vylévat z břehů do okolní krajiny, platí pro Prahu, Jihočeský, Plzeňský, Pardubický kraj a Kraj Vysočina stejně jako pro část Středočeského a Královéhradeckého kraje. V pátek ráno tyto regiony přejdou až do odvolání na nižší stupeň čili povodňovou bdělost, která se ode čtvrtečního odpoledne vztahuje i na všechny moravské kraje, Liberecký kraj, část Královéhradeckého a Středočeského kraje.

Během noci by měla bouřková činnost slábnout, na Moravě a ve Slezsku se silné bouřky mohou výjimečně vyskytnout ještě v pátek odpoledne a večer.

Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na webu ČHMÚ.

jgr, hyh, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme