Bouře způsobily škody za milióny korun

Pardubicko se vzpamatovává z následků víkendové bouře. Po přívalových deštích na silném větru tam zůstaly poničené domy, vyvrácené stromy, ale například i strhané dráty elektrického vedení. Energetici odhadují, že jen oprava poškozených sítí je přijde na 7 až 10 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kroupy | Foto: Vladislav Galgonek

Ještě během víkendu byly některé obce na Přeloučsku úplně odříznuty od elektrického proudu. Dnes energetici dokončují poslední opravy a během zítřka by měla jít elektrika i na samotách a v lesních hájenkách. Technický ředitel východočeské energetiky Pavel Filipi podobnou situaci nepamatuje. "Největší škody napáchaly stromy, které až v průměru 1 a půl metru padaly jak třísky."

Pardubičtí policisté vyjížděli k devíti dopravním nehodám. Těžké zranění utrpěl například motocyklista, na kterého spadla silná větev. Podle mluvčí Hany Fotjíkové měli někteří štěstí v neštěstí. "V Pardubicích spadla silná větev stromu na projíždějící trolejbus, naštěstí nikdo z cestujících nebyl zraněn."

Hasiči pardubického okresu vyjížděli k 164 událostem. Odstraňovali polámané stromy spadlé přes silnice i do trolejového vedení. Pomáhali na poškozených střechách. O střechu například přišli pardubičtí silničáři. Podle cestmistra Pavla Hoška komplikuje situaci silný déšť. "Už jsme znovu pod vodou, museli jsme vypnout elektriku, takže jsme víceméně takoví ochromený."

Bouřka doprovázená vichřicí včera postihla také Přerovsko. Silný vítr na mnoha místech v okrese lámal stromy a větve, zatopeny byly desítky sklepů. Větrná smršť, která bouřku v podvečerních hodinách doprovázela, plně zaměstnala profesionální i dobrovolné hasičské sbory na Přerovsku. Z pohledu šéfa přerovských hasičů Jaroslava Hrubého se jednalo o zcela mimořádnou službu. "Jednalo se o desetkrát spadlé stromy na komunikacích, čerpání vody po přívalových deštích. Předpokládám, že se to obešlo bez zranění osob. Vzhledem ke krátkému času a rychlému přívalu větrné smrště, jsme to nebyli schopni zvládnout sami. Proto jsme si přizvali na pomoc dobrovolné hasiče z různých vesnic a dále hasiče z Českých drah.

Polámané stromy, strhané vedení a další škody způsobené bouří donutily o víkendu železničáře odklonit nebo zrušit desítky spojů. České dráhy stále ještě neznají konečnou výši škod. Zatím stále přijímají hlášení z jednotlivých regionů. Co silný vítr a déšť napáchali na železnici ve východních Čechách, nám popsal mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. "Způsobily ve východních Čechách a také na sever od Prahy zpoždění celkem 57 dálkových vlaků. Průměrné zpoždění na jeden spoj dosahovalo 85 minut. 36 vlaků jelo odklonem. Odřeknuto bylo 52 osobních vlaků a to buď v celé trase anebo částečně. Takovéto mimořádné situace velká poždění vyvolávají emoce i u cestujících. Většina lidí ale chápala situaci, že ji nezavinili železničáři a že šlo o mimořádné povětrnostní podmínky."

Markéta Kaclová, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme