V noci se v Česku vyskytly bouřky. Blesky byly vidět nad Prahou, Plzní i Krušnými horami

V západní polovině Česka se v noci na čtvrtek na několika místech objevily bouřky. Meteorologové je podle výskytu blesků zaznamenali hlavně v Krušných horách, ale i nad Prahou a Plzní. Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní. Ve čtvrtek to uvedl David Rýva z radarového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V západní polovině Česka se v noci na čtvrtek na několika místech objevily bouřky. Meteorologové je podle výskytu blesků zaznamenali hlavně v Krušných horách, ale i nad Prahou a Plzní (ilustrační foto) | Foto: Jiří Kouřil

Bouřky byly podle Rývy v noci na čtvrtek velmi četné v severovýchodní polovině Německa a byly spojené se studenou frontou slábnoucí tlakové níže postupující nad střední Evropu od Severního moře.

Teploty budou v příštích dnech klesat i pod -10 °C. Meteorologové očekávají i takzvaný ledový den

Číst článek

„Nad naším územím bylo detekováno 300 výbojů, zejména pak v oblasti Krušných hor, ale noční bouřku zaznamenala mimo jiné i Praha, ale i Plzeň a některá další místa v Čechách,“ doplnil. Místní bouřky se objevily třeba také na Strakonicku a Pelhřimovsku.

„Výskyt bouřky v zimním období je považován za spíše vzácnější jev, ale pravdou je, že každou zimu dojde k výskytu několika bouřkových situací, ty ale obvykle nejsou tak plošné jako v létě,“ podotkl Rýva. Nejčastější jsou zimní bouřky právě v oblasti Krušných hor.

V Praze se podle Rývy v předešlých letech zimní bouřky objevovaly relativně často, loni meteorologové zaznamenali dvě. Data o výskytu blesků jsou dostupná na webu blesky.bourky.cz, kde jsou k dispozici mapky den po dni a také statistiky po rocích a měsících, upozornil.

❄️ #snihnahorach Sněhová pokrývka (13.1. v 7,00 h) se vyskytuje na většině území Česka s výjimkou Polabí a Poohří na severozápadě Čech, území severně od Jeseníků, jižní a lokálně i střední Moravy.
Pozn.: Mapa je vytvořena z operativních nezvalidovaných dat.

07:32 – 14. 01. 2021

2 30

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme