Popadané stromy, evakuovaný tábor i problémy v dopravě. Hasiči měli kvůli bouřkám přes 400 výjezdů

Při bouřkách, které zasáhly zejména západ Čech, spadlo za 24 hodin až 75 litrů vody na metr čtvereční. Výraznější vzestup hladin řek meteorologové nezaznamenali. Ve středu ráno prší na východě Česka, déšť by měl přes den ustávat. K večeru a v noci na čtvrtek meteorologové opět očekávají bouřky, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Praha (Aktualizováno: 9:44 14. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V úterý večer a v první polovině noci na středu spadlo na západě Čech většinou pět až 40 litrů vody na metr čtvereční. V povodí řeky Střely a Ohře ale meteorologové ojediněle zaznamenali i silný déšť, při kterém spadlo až 75 litrů vody. „Na ostatním území se vyskytly srážky maximálně do deseti milimetrů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Hladiny vodních toků v zasažených oblastech přechodně vystoupaly na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Jeho dosažení vodohospodáři zaznamenali na Botiči v Praze, Střele v Čichořicích na Karlovarsku a na Odravě na Chebsku.

Karlovarský kraj

Hasiči v Karlovarském kraji měli v noci na středu kvůli bouřce 80 zásahů. Nejčastěji odklízeli popadané stromy a větve nebo odčerpávali vodu ze zatopených prostorů. V obci Hranice na Chebsku evakuovali 62 lidí z dětského tábora. Ani u jedné události nemají hasiči hlášené zranění, informoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Bouřka se silným deštěm a větrem zasáhla Karlovarský kraj v úterý ve večerních hodinách. Po 18.00 zasahovali hasiči v okolí Aše, kde ve dvou desítkách událostí odčerpávali vodu ze zatopených prostorů, nejčastěji ze sklepů.

V Hranicích na žádost starosty obce zajistili evakuaci 42 dětí a 20 dospělých z dětského tábora. Účastníci tábora nebyly podle mluvčího v ohrožení, jejich přesun do místní sokolovny byl pouze z preventivních důvodů. V Dolním Žandově voda z místního potoka ohrožovala několik domů, hasiči u těchto domů postavili protipovodňovou zábranu z pytlů s pískem.

V okrese Sokolov vyjížděli hasičské jednotky k šestnácti událostem. Bouřky a přívalové deště nejvíce zasáhly okolí Horního Slavkova. Na silnici mezi Horním Slavkovem a Loktem bylo kvůli silnému dešti popadaných zhruba třicet stromů, jejich odstranění trvalo tři hodiny.

Déšť zvedl hladinu toků v regionu. I když na některých místech stále prší, momentálně nejsou hlášeny povodňové stupně.

Ústecký kraj

Hasiči v Ústeckém kraji měli kvůli bouřce přes 200 zásahů. Většinou vyjížděli k popadaným stromům a větvím. V obci Kytlice evakuovali 66 lidí z dětského tábora. V terénu v souvislosti s odstraňováním následků bouřky už nyní zůstává jen několik hasičů. Ve středu to řekl mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus.

Do Kytlice vyjížděli hasiči kolem 22.30. „Z preventivních důvodů jsme odvezli všechny účastníky tábora do místní požární zbrojnice. Po vyhodnocení situace se kolem jedné hodiny mohli všichni vrátit zpět,“ uvedl Pelikus.

V souvislostí se silnými bouřkami jsme od 20. do 23. hodiny vyjeli k 215 událostem. Z toho bylo 188 technických pomocí, nejčastěji popadané stromy přes pozemní komunikace. Nejzasaženější oblastí je Praha-východ, následuje Kladensko, Mladoboleslavsko a Benešovsko.

23:31 – 13. 07. 2021

1 18

Starostka obce Monika Hladíková řekla, že kromě evakuace žádné mimořádné události hlášeny nejsou. „Byla to velmi silná bouřka jako jinde, ale žádné škody nemáme,“ uvedla.

Bouřka se přehnala přes sever Čech v noci na středu. První zásahy měli hasiči na Chomutovsku kolem 20.00. Přívalový déšť pak postupoval přes Ústí nad Labem, Děčínsko a Litoměřicko dál na východ. Nejvíce práce měli hasiči zhruba do dvou hodin do středečního rána.

Vyjížděli hlavně ke spadlým stromům a větvím a čerpali vodu z domovních prostor. V současnosti jsou ještě na deseti místech. V Žatci hasiči pomáhali osobě z auta uvězněného ve vodě. V Postoloprtech ze stodoly vyprošťovali exotická zvířata.

Intenzivní déšť zvedl hladinu toků v regionu, zatím ale nikde nejsou hlášeny povodňové stupně. Meteorologové uvedli, že v součtu za dvanáct hodin do středeční čtvrté hodiny ráno napršelo nejvíce v celé zemi na jihozápadě Ústeckého kraje, a to na stanicích Hřivice (75 litrů na metr čtvereční), Měděnec (59,5 litru na metr čtvereční) a Žatec (58 litrů na metr čtvereční).

Energetici vyjeli do terénu v noci k odstraňování poruch a obnovení dodávek elektřiny. V Ústeckém kraji jich bylo nejvíce na Ústecku a Litoměřicku. Informovala o tom mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

Liberecký kraj

V sousedním Libereckém kraji měli hasiči kvůli bouřce tři desítky zásahů. Energetici odstraňují poruchy na Ústecku a Litoměřicku.

Západ Čech v úterý večer zasáhnou bouřky a přívalový déšť. ‚Stoupat budou i hladiny řek,‘ varuje meteorolog

Číst článek

Rovněž v Libereckém kraji hasiči nejčastěji zasahovali u popadaných stromů na silnicích. „Zasažené bylo hlavně Českolipsko,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Spadlý strom odstraňovali hasiči také ze železniční trati v Brništi, v Liberci odčerpávali ráno vodu ze zaplaveného kruhového objezdu v Doubské ulici.

Aktuálně žádné problémy na silnicích a železničních tratích v Libereckém kraji hlášené nejsou. Ani srážky nebyly v noci extrémní. Nejvíc napršelo v České Lípě, kde za tří hodiny před půlnocí spadlo 23 litrů na metr čtvereční. O něco méně pršelo v nedalekém Novém Boru.

Středočeský kraj

Středočeští hasiči měli za úterní večer a středeční noc 259 výjezdů, převážně ke spadlým stromům a dalším následkům bouřky. Pomáhali také čerpat vodu ze sklepů a níže položených míst. Řekla to mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Nejvyšší počet zásahů zaznamenali hasiči v okrese Praha-východ, dále na Mladoboleslavsku, Kladensku a Benešovsku.

„Úplně nejhorší byla situace od 21.00 do 22.00, kdy za jednu hodinu operační středisko nabralo 111 událostí,“ uvedla Fliegerová. Kolem půlnoci se situace zklidnila a pak přibývalo už méně výjezdů.

Kvůli popadaným větvím do trakčního vedení nejezdily v úterý večer přes hodinu vlaky mezi Karlštejnem a Berounem. Ve středu ráno zpozdily dopravu stromy spadlé na trať mezi Mladou Boleslaví a Jedlovou.

Praha

Bouřka přidělala práci také pražským hasičům, i když v menší míře než před týdnem. Do středečních 06.00 vyjížděli k 26 událostem, zejména popadaným stromům a větvím, uvedli na twitteru.

„Aktuálně se další srážkové pásmo pohybuje opět od jihu k severu a výraznější srážkové úhrny jsou zaznamenávány ve východní polovině území,“ uvedl ve středu ráno Český hydrometeorologický ústav. Večer by ale opět mohly do Česka dorazit bouřky s intenzivnějšími srážkami, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Včerejší bouřka byla pro pražské hasiče klidnější než ta minulý týden. Během výstrahy jsme od včerejšího večera do dnešní 6.hodiny zasahovali u celkem 26 událostí. Vyjížděly profesionální i dobrovolné jednotky a převažovaly popadané stromy a větve. Vše se obešlo bez zranění.

07:11 – 14. 07. 2021

1 49

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme