Neprůjezdná dálnice, stojící vlaky. Silné bouřky zasáhly sever Moravy a Slezsko

Bouřka na Moravě a ve Slezsku láme stromy, nejhorší je zatím situace v Olomouckém kraji. Kvůli popadaným stromům byla neprůjezdná dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. Na několika místech je přerušena i železniční doprava. Vlaky stojí například na koridoru mezi Olomoucí a Prahou. V souvislosti s bouřkou měli hasiči přes devadesát zásahů. A jejich počet dál roste. Na východě Česka pak odpoledne vystoupají teploty nad třicet stupňů.

Olomouc (Aktualizováno: 8:00 10. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči Olomouckého kraje odstraňují stromy, které popadaly kvůli silným bouřkám

Hasiči Olomouckého kraje odstraňují stromy, které popadaly kvůli silným bouřkám | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Několik silných bouřek se Olomouckým krajem prohnalo před čtvrtou hodinou ranní. „Dosud máme nahlášeno 90 událostí, ale lidé stále volají, takže výjezdů přibývá," řekla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

Počasí - Předpověď pro Českou republiku

Číst článek

„Jde především o popadané stromy a větve na komunikacích, zejména na dálnici D35," doplnila.

Hasiči jsou podle mluvčí stále v terénu a likvidují také několik utržených nebo uvolněných střešních krytin. V Rakové silný poryv větru posunul plechovou garáž rodinného domu a opřel ji o strom.

V Mohelnici vítr poškodil střechu výrobní firmy, v Unčovicích se uvolnila asi polovina střechy hangáru. Na místo podle mluvčí hasičů jela i výšková technika, pomocí níž hasiči střechu připevnili.

Provoz Olomouc - Praha přerušen

Provoz na železnici je podle Českých drah přerušen na koridoru mezi Olomoucí a Prahou. Důvodem jsou popadané stromy a elektrické vedení. Doprava tam stojí již více než tři hodiny.

Hasiči Olomouckého kraje odstraňují stromy, které popadaly kvůli silným bouřkám | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

„Doprava je na hlavním koridoru zastavena v úseku mezi Lukavicemi a Štěpánovem. Události tam začaly ve 03.50, původně měla být trať zprovozněna v 07.00, ale čas se posunul," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Přerušení se dotklo zhruba dvou desítek vlaků. Podle zástupců Českých drah nelze ani zavést náhradní autobusovou dopravu. Pistoriusová nechtěla odhadovat, kdy se provoz na trati obnoví. 

„Čekáme na informace od Správy železniční a dopravní cesty, která v tuto chvíli zkoumá rozsah poškození trakčního vedení a samozřejmě pracuje na odstranění stromů. Zatím nebylo možné zavést náhradní autobusovou dopravu, protože v některých místech jsou rovněž neprůjezdné silnice,“ doplnila mluvčí Českých drah.

Dodala, že zastavení dopravy postihlo i dálkové noční spoje, devět rychlostních vlaků a deset osobních.

Vlaky nejezdí také na čtyřech tratích na Olomoucku a v oblasti Konicka. „Většina případů se odehrála v Olomouckém kraji kolem čtvrté až páté hodiny ranní. V současné chvíli je stále přerušen provoz v úseku mezi Uničovem a Újezdem, Olomoucí a Řepčínem, Boskovicemi a Skalicí. Poslední úsek, kde je zatím přerušena doprava, je Štěpánov a Červenka,“ upřesnil pro Radiožurnál kolem půl sedmé ráno mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Hasiči Olomouckého kraje odstraňují stromy, které popadaly kvůli silným bouřkám | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Velmi silné bouřky s výskytem silných nárazů větru a krupobití postupují k severovýchodu přes střední a severní Moravu a Slezsko, zamířily také do Moravskoslezského kraje, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Hasiči v Moravskoslezském kraji hlásí k po sedmé hodině ranní okolo 100 zásahů. Nejvíce práce měli v Ostravě a na Opavsku. V každém z těchto regionů vyjížděli šestadvacetkrát.

„Zásahy jsou rozptýleny po celém kraji. Zatím se všechny obešly bez zranění či větších škod," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Dodal, že nejčastěji hasiči odstraňovali stromy spadlé na silnice. „Ve dvou případech jsme zajišťovali provizorní opravu střechy," podotkl Kůdela.

Bouřky vystřídají vedra

Lidé by si měli dávat pozor na silný vítr, zásah bleskem nebo možný pád větví. Měli by proto například zajistit okna, dveře a také odstranit nebo upevnit volně položené předměty, třeba zahradní nábytek nebo slunečníky.

Během bouřky by pak lidé neměli zbytečně vycházet ven. A pokud už venku jsou, tak se vyhnout otevřenému terénu a vyvýšeným místům, kde je největší nebezpečí zásahu bleskem.

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Přívalový déšť také může ojediněle vést k zatopení níže položených míst a sklepů,“ varuje Český hydrometeorologický ústav.

Meteorologové také varují před velmi vysokými teplotami. Výstraha pro Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký, Zlínský kraj a také Kraj Vysočina platí od čtvrtečních 12 do 19 hodin.

„Očekáváme, že na Moravě ve Slezsku přesáhnou teploty na většině území hodnotu 34 °C. Velmi teplé počasí s teplotami nad 31 °C bude na východě našeho území pokračovat i v pátek,“ hlásí Český hydrometeorologický ústav.

Ve velkých vedrech je podle meteorologů dobré omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Důležité je také nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících autech.

Doporučují také pít více neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, především neperlivých. A při pobytu na přímém slunci používat ochranné prostředky jako opalovací krémy, sluneční brýle a klobouky.

Výstraha před vysokými teplotami

Výstraha meteorologů před vysokými teplotami | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Anna Jadrná, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme