Východ země zasáhly silné bouřky. Na Olomoucku je podle meteorologů extrémní nebezpečí povodní

Bouřky, které v podvečer a večer přecházely přes jižní Moravu, zatopily sklepy i silnice. Jihomoravští hasiči od 18.00 do 21.30 vyjížděli k celkem 20 událostem spojeným právě se silným deštěm a větrem, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Meteorologové vydali výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí pro Šumpersko a Uničovsko. Některé řeky v této oblasti vystoupaly na třetí povodňový stupeň.

Olomouc/Brno (Aktualizováno: 23:50 7. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v neděli zasahovali na Uničovsku a Šumpersku. „Jednotky máme nyní na desítkách míst, převázně čerpáme vodu ze zatopených sklepů. Nejhorší situace je v Oskavě, Uničově, Šumvaldu a Dlouhé Loučce,” uvedli hasiči po 21.30 na twitteru.

Bouřky, intenzivní srážky a kroupy. Meteorologové zvýšili výstrahu na neděli pro východ země

Číst článek

Meteorologové vydali výstrahu před povodněmi s extrémním stupněm nebezpečí pro Šumpersko a Uničovsko. „V okresech Šumperk a Prostějov spadlo během posledních tří hodin ojediněle kolem 70 mm srážek. V důsledku toho na Mertě v profilu Sobotín a na Dlouhé Loučce byly dosaženy třetí stupně povodňové aktivity,” uvedli meteorologové.

Voda může zaplavit níže položené oblasti a způsobit škody na majetku a v krajině. Aktuální výstraha pro okresy Šumperk a Uničov platí od 23.00 do jedné hodiny po půlnoci.

Hladina Merty v Sobotíně byla před 21.00 nejdříve na druhém povodňovém stupni, poté dosáhla třetího stupně. Před 22.00 byla hladina ve výšce 177 centimetrů, třetí povodňový stupeň se vyhlašuje při překročení 170 centimetrů. Běžně je v toku kolem 75 centimetrů vody.

V Dlouhé Loučce hladina Oslavy vystoupala po 22.00 k 215 centimetrům, běžně je ve výšce kolem 80 centimetrů. Obec je podle starosty Ladislava Koláčka ze Starostů a nezávislých bez elektřiny. Na druhý povodňový stupeň se dostala Desná v Koutech nad Desnou, první povodňový stupeň překročila Bělá v Jesníku.

Meteorologové varovali před bouřkami, které měly zasáhnout v neděli především východ země, a rozvodněním některých řek.

Zatopené sklepy na Moravě

Vydatné deště se nevyhnuly ani jižní Moravě. „Naprostá většina potíží byla hlášena z okresů Brno-venkov a Blansko. Nejčastěji se jednalo o čerpání vody ze zatopeného sklepa nebo odčerpání laguny vzniklé na silnici, hasiči také čistili kanalizace a silnice od bláta a naplaveného dřeva,” uvedl mluvčí hasičů Dvořák.

Hasiči odčerpávali kvůli bouřkám vodu i v Brně | Zdroj: HZS Jihomoravský kraj

Bouřky se nad územím kraje pohybovaly už v noci na neděli a v neděli odpoledne, ty však větší škody nenapáchaly, hasiči vyjížděli pouze k několika spadlým stromům.

Silnější bouřky spojené s prudkým lijákem a silným větrem přišly až po 18.00 a postihly zejména severní část kraje. Český hydrometeorologický ústav vydal před bouřkami výstrahu, která platí až do pondělních 2.00 pro celou Moravu, Vysočinu, téměř celý Pardubický kraj, východní část jižních Čech a část Královéhradeckého kraje.

Na jihu Moravy mají v noci bouřky i srážky ustávat, teplota klesne k 11 stupňům Celsia. Déšť a přeháňky mají v kraji vydržet i v pondělí, odpoledne mají teploty vystoupit až k 19 stupňům.

bam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme