Sobotní bouřky způsobily problémy na většině našeho území, přerušily také festival Votvírák

Na západě Čech a v Jeseníkách doznívají bouřky. V sobotu zasáhly téměř celé naše území. V podvečer se bouřkový pás táhl od jižních Čech až po sever na Liberecku.

Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silné bouřky (Ilustrační snímek) | Foto: Breno Machado | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„V průběhu nočních hodin přecházela přes naše území k východu studená fronta, na ni se vyskytly bouřky, které v ojedinělých úhrnech nasbíraly 50 mm srážek, zejména na Pardubicku a také ve středních Čechách, severně od Prahy. Kromě toho se vyskytovaly v bouřkách taktéž kroupy,“ popsal situaci meteorolog Josef Hanzlík. Bouřky s sebou přinesly ochlazení o téměř 10 stupňů.

Na Slapech se při bouřce potopila plachetnice, na východě Čech padaly stromy

Číst článek

Přerušený festival

Hasiči ve středních Čechách zasahovali u desítek případů. Nejvíc jich bylo v okolí Brandýsa nad Labem, v Milovicích kvůli nepřízni počasí museli přerušit festival Votvírák.

„Počasí dnešnímu dni rozhodně nepřálo a po úmorných vedrech nás to pořádně profouklo. Bezpečnost návštěvníků je pro nás prioritou a ačkoli bychom se při bouřce rozhodně nerozpustili, vysoký vítr je v kombinaci s vysokou stavbou velmi nebezpečný," napsali pořadatelé na facebook k důvodu ukončit předčasně program.

Na Slapech se pak kvůli silným nárazům větru převrátila loď. Tři členové posádky doplavali na břeh ještě před příjezdem záchranářů. Nikdo nebyl zraněný.

V Královehradeckém kraji hasiči vyjeli k víc než 60 událostem. Odstraňovali stromy a větve spadlé na silnice. Nejvíce bylo zasaženo Královéhradecko, Náchodsko a Trutnovsko. Bouřky také způsobily výpadky na vysokém napětí. Bez elektřiny bylo zhruba třicet tisíc odběratelů ve vychodních a středních Čechách.

„Ve 21.00 bylo bez elektřiny 34 tisíc odběratelů, evidovali jsme 22 poruch na vedení elektrického napětí. Dnes po 8 hodině ranní hovoříme již jen o 7 poruchách na vedení elektrického napětí, bez elektřiny je nad 500 odběrných míst,“ uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Hollingerová. 

Dodávky obnoveny

Dle Hollingerové nejhorší situace nastala okolo 21. hodiny večer, například ve 23. hodin již bez elektřiny bylo pouze 14 tisíc odběrných míst. Nejhorší byla situace ve středních Čechách na Nymbursku, Kolínsku, ve východních Čechách v Královohradeckém kraji, jednalo se převážně o Trutnovsko a Náchodsko. Dodávky by měly být obnoveny během nedělního dopoledne.

Dle ČHMÚ zůstává vysoký stupeň nebezpečí bouřek v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji. 

Po ochlazení znovu přijdou třicítky, horka mají vydržet do poloviny července

Číst článek

Stromy hasiči odstraňovali na Náchodsku například v okolí Jaroměře, Náchoda, České Skalice, Police nad Metují, Brzic a Martínkovic. K čerpání vody z domů vyjížděly jednotky do Nového Města nad Metují, Bukovice, Stárkova, Police nad Metují, Suchého Dolu, Velkých Petrovic a Žďáru nad Metují. V České Metuji, části Vlásenka, odstraňovali dobrovolní hasiči naplaveniny z komunikace.

Na Hradecku blokovaly popadané stromy silnice například u Smiřic, Nového Bydžova, Nechanic, Stěžer, v Hradci Králové, Kosičkách nebo v Lejšovce. V Předměřicích nad Labem ve Školské ulici spadla větev na střechu domu. V Kratonohách hasiči čerpali vodu ze sklepa domu. Přívalové srážky také překvapily šest lidí, kteří kempovali na ostrově Opatovického písníku. Hasiči pro ně dojeli člunem a dostali je zpět na břeh.

Na Trutnovsku stromy zatarasily cesty v okolí Rtyně v Podkrkonoší, Trutnova, Jívky, Dvora Králové nad Labem, Úpice či Hajnice. Ve Rtyni v Podkrkonoší hasiči zajišťovali uvolněnou střechu domu v ulici Na Ohradech a na bytovém domě v ulici Cesta osvobození.

mkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme