Bouřková fronta způsobila v Česku materiální škody

Naší republikou se přehnaly silné bouřky, které nadělaly problémy. Přívaly deště zaměstnaly záchranáře a na mnoha místech zkomplikovaly život, před popadanými stromy stála v kolonách auta, zastavenou dopravu na železnici nahrazovaly náhradní autobusy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blesk | Foto: Marek Pecka

Předpověď nepříznivého počasí nad naší republikou se tak vyplnila. Bouřky řádily hlavně na severu, jihu a západě Čech. Hasiči museli vyjíždět k zatopeným sklepům a spadaným stromům. V Bitozevsi na Lounsku dokonce evakuovali dva domy právě kvůli vodě, která se dostala dovnitř.

Na jihu Čech v Jílovicích u Českých Budějovic blesk zapálil střechu domu. Kroupy padaly například v Kašperských Horách na Šumavě a v Pocinovicích na Domažlicku, kde poničily střechu jednoho z domů. Ve Frymburku na břehu Lipenské přehrady spadl v kempu strom na holandský karavan, naštěstí byl prázdný. Vše se tak obešlo bez zranění.

Hořela chata ve Lštění na Domažlicku, kterou s největší pravděpodobností zapálil blesk, škoda se odhaduje na 200 tisíc korun. Příval vody vnikl do plzeňské Fakultní nemocnice na Lochotíně, hasiči ji pak tři hodiny odčerpávali ven. Strakoničtí hasiči pak zachraňovali řidiče ze zaplaveného auta pod viaduktem.

Bouřky stejně jako před pár dny pochopitelně nejvíc poškodily plynulost dopravy. Kromě spadaných stromů a větví na silnice, kde omezovaly autoprovoz, přinesly problémy i na železnici. Na jihu Čech a kolem Plzně bouřlivé počasí zastavilo vlaky na některých tratích.

Na severoplzeňské železniční trati stála dvě a půl hodiny doprava v úseku Kaznějov - Třemošná kvůli naplaveninám. Vlaky mezi Plzní a Žatcem nahradily autobusy. Čtyři stromy spadly na trať u jihočeského Písku mezi stanicemi Čimelice a Vráž. Popadané stromy komplikovaly dopravu taky na sousední trati směrem od Písku na Zátiší.

Komplikace způsobily přívaly vod ještě něco západněji na železniční trati mezi stanicemi Blatno u Jesenice a Petrohrad, na pomezi Středočeského a Jihočeského kraje mezi stanicemi Heřmaničky a Votice přerušila bouřka trakční vedení.

Neprůjezdný byl delší dobu kvůli padlým kmenům na trati České Budějovice - Volary úsek Kájov - Hořice na Šumavě. Nejely také vlaky na elektrifikované trati z Tábora do Bechyně, kde vadily prověšené troleje. Náhradní autobusová doprava byla nutná ještě na psecích železnice mezi zastávkami Mšeno a Skalsko ve středních Čechách a Františkovy Lázně - Vojtanov na samém západě naší republiky.

Bouřky před příchodem do Česka zasáhly i okolní země, nejhorší zprávy přišly z Německa, Švýcarska a Nizozemska. U našich sousedů padaly kroupy o velikosti golfového míčku, přečtěte si, jak prudké bouřky způsobily v Německu vykolejení vlaku a několik zranění.

Babízíme také podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Řídíte se varováními meteorologů před extrémním počasím? Hlasujte v naší anketě!

Přečtěte si také:
Prudké bouřky způsobily v Německu vykolejení vlaku a několik zranění
Meteorologové varují před možností dalších bouří
Energetici dál likvidují následky vichřice
Bouřky na řadě míst srážely stromy, omezily dopravu
Povodně ustávají, stavu ohrožení dosahuje jen Morava ve Strážnici

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme