Bouřky by zase mohly udeřit

Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek vyhlásil stav nebezpečí v pěti obcích Blanenska, které v pondělí večer postihly záplavy. Opatření se týká Olešnice, Crhova, Hodonína u Kunštátu, samotného Kunštátu a Zbraslavce. Důvodem je předpověď meteorologů, kteří varují, že by se situace z pondělí mohla opakovat. Hasiči přitom od rána likvidují následky pondělních záplav, které postihly tamní obce. Ve vodě zahynuly dvě starší ženy, více než 50 domů bylo zcela pod vodou, škody jdou do milionů. Obce na Blanensku postihl déšť také včera. Ustal až později večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Blanensku | Foto: Václav Šálek

Stav nebezpečí pro pět obcí na blanensku, které postihly povodně, vyhlásil krátce před 11. hodinou jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. "Tyto záplavy není možno zvládnout správními úřady v zasažené oblasti ani složkami integrovaného záchranného systému, a proto v obcích okresu Blansko Olešnice, Crhov, Hodonín u Kunštátu, Kunštát a Zbraslavec vyhlašuji stav nebezpečí na dobu 20 dnů." Srážky opět zvýšily hladinu říčky Hodonínky. Voda tekla po silnici, nezpůsobila však další vážné škody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Juránek vyhlašuje stav nebezpečí

V povodňových oblastech Blanenska začal dnes pracovat také záchranný tým humanitární organizace ADRA. Radiožurnálu to potvrdila Martina Vlasáková ze sekretariátu ADRY s tím, že dobrovolníci monitorují situaci v postižených obcích. Následně pak zorganizují brigády k nápravě škod: "Jsme samozřejmě připraveni kdykoli poskytnout skříně, postele a další drobný nábytek v těch nejhorších situacích. A dále jsme připraveni poskytnout vysoušeče, které už se osvědčily v záplavách v minulých letech."

Voda včera vyplavila i obec Svinětice u Bavorova v jižních Čechách. Hladina místního potoka stoupla po průtrži mračen o dva metry a zatopila přízemí domů do výši třiceti centimetrů. Brala s sebou i bahno a kusy stromů z okolních kopců. Pod vodou byla i přilehlá pole. Ještě večer ale voda začala opadávat.

Průtrž mračen a bouřka se přehnala k večeru také nad Prostějovskem. Zanechala za sebou stopy na mnoha místech. Spadané stromy, zatopené sklepní prostory a dokonce i několik drobnějších požárů od blesku, to je bilance včerejší bouře na Prostějovsku. Hasičům se naštěstí během krátké doby podařilo uhasit jak požár trafostanice na Letecké ulici, tak i zahoření dvou sloupů veřejného osvětlení v centru města a v části Drahovice. Stromy, které bouřka vyvrátila, naštěstí nikoho nezranily. Další škody pak vznikly zemědělcům na polních plodinách.

Stomiliónové škody způsobily záplavy ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku. Hejtman Vysočiny František Dohnal svolal na pátek mimořádné zastupitelstvo, které by mělo schválit finanční pomoc Štěpánovu. Kraj ale v tuto chvíli není schopen obci poskytnout více než půl miliónu korun. Obci na pomoc přispěchala řada firem z okolí, zejména technické služby z Bystřice nad Pernštejnem. Jejich pracovníci spolu s hasiči, silničáři a lesáky už odstranili kmeny stromů, vrstvy bahna a kamení z komunikací a veřejných prostranství. Vodovod je v provozu, pracovat začíná i čistírna odpadních vod.

Zemědělci počítají se ztrátami také v dalších částech naší země. Například v Moravskoslezském kraji by kvůli nepříznivému počasí měli mít jen poloviční úrodu než loni. Obilí přitom dozrává a i když v určité dny neprší, nedá se kvůli vlhku sklízet. Velký škrt přitom mohou udělat další bouřky a přívalové deště. Zemědělci se tak budou potýkat s hlubokým propadem v tržbách.

Markéta Kaclová, Jana Gáborová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme