Bouřky napáchaly v pátek na chmelnici na Přerovsku škodu 20 milionů korun. Pokračovat budou i v sobotu

Bouřka provázená silným větrem, která se prohnala v pátek Přerovskem, poničila zemědělskému družstvu v Kokorách 16 hektarů chmelnic. Podle předsedy ZD Kokory Vladimíra Lichnovského jde o zhruba desetinu celkové plochy chmelnic, které největší producent chmele v regionu spravuje. Škody se odhadují na zhruba 20 milionů korun. Českem se navíc v sobotu proženou další silné bouřky, lokálně je budou doprovázet přívalové deště s kroupami.

Tento článek je více než rok starý.

Kokory/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiče zaměstnal silný vítr a bouřky, elektrikáře pak stromy popadané do drátů vysokého napětí.

Podle meteorologů může v sobotu napršet až 45 milimetrů vody, ojediněle se tak mohou rozvodnit malé toky (ilustrační foto) | Foto: Stephen Arnold | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Pohroma přišla týden před zahájením sklizně, kdy jsou porosty nejtěžší. „V Nelešovicích nám spadly dva hektary a v Kokorách to je 14 hektarů. Při bouřce tady spadlo 45 milimetrů srážek během půl hodiny a do toho byl silný vítr. Tou tíhou vody a větrem, který se do narostlých porostů opřel, to lehlo. Spadly nám nové chmelnice, ten vítr byl tak silný, že spadlo i to, co by nikdy nespadlo. Pětačtyřicet milimetrů je moc, je to 4,5 kýblů na každý metr čtvereční. Když vylijete takové množství kýblů po celé ploše stovek hektarů, je to nepředstavitelné množství,“ uvedl Lichnovský.

Bouřky zaměstnávaly hasiče po celém Česku. Na Trutnovsku evakuovali dětský tábor

Číst článek

Podle něj jde o jednu z největších pohrom, které družstvo za poslední roky postihlo. „V minulosti se družstvo potýkalo s pohromou kvůli kroupám, které těsně před sklizní otloukly šišky. Chtěli jsme příští týden začít sklízet, přišlo to tak těsně před sklizní, kdy jsou porosty nejtěžší. Počasí se bohužel nedá poručit," doplnil předseda.

Škody budou v sobotu na chmelnicích mapovat zástupci pojišťovny, v úterý by měli nastoupit najatí pracovníci, kteří budou muset nejprve ostříhat dráty, poté se budou postupně likvidovat sloupy a ostříhávat révy, které se musejí vyvézt. „Leží v blátě, jsou zničené, některé ještě nejsou dozrálé a už ani nedozrají,“ doplnil předseda. ZD Kokory je se svými 194 hektary chmelnic největším producentem chmele v regionu. V Olomouckém kraji je celkem asi 600 hektarů chmelnic.

Následky silných lokálních bouřek odstraňují stále také hasiči. Nejhorší situace je v Čelechovicích, které leží mezi Kokorami a Nelešovicemi. Obec tam zaplavilo bahno z polí. „Až do večera budeme odstraňovat následky lokální průtrže mračen. Z okolních mnoha polí to spláchlo bahno. Máme nasazenu těžkou mobilní požární techniku, pracují profesionální i dobrovolní hasiči a dobrovolníci,“ řekl mluvčí hasičů Radek Buryánek. Bahno zaplavilo nejen ulice, ale dostalo se i do zahrad a sklepů.

Teploty na konci příštího týdne mírně klesnou, počasí ale vydrží až do začátku školního roku

Číst článek

Sobotní bouřky

Silné bouřky budou pokračovat i během soboty, podle meteorologů může napršet až 45 milimetrů vody. Ojediněle se tak mohou rozvodnit malé toky. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od sobotního poledne do 22.00. Týká se celé České republiky s výjimkou Moravskoslezského kraje a Šumperska s Jesenickem.

Meteorologové upozorňují, že déšť může zaplavit sklepy, podjezdy či podchody. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. „Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty,“ dodává Český hydrometeorologický ústav. Lidem doporučuje sledovat aktuální vývoj situace na srážkovém radaru.

Bouřky provázené silným deštěm zasáhly část Česka už v pátek večer. Hasiči museli v souvislosti s bouřkami zasahovat u stovek případů, a to hlavně v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Středočeském kraji a v Praze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme