Západ Čech v úterý večer zasáhnou bouřky a přívalový déšť. ‚Stoupat budou i hladiny řek,‘ varuje meteorolog

Meteorologové v úterý varovali před bouřkami s přívalovým deštěm a kroupami postupujícími od jihozápadu. Nejsilněji by měly zasáhnout západ Česka. Kvůli srážkám můžou stoupat hladiny menších řek, meteorologové třeba na Plzeňsku nevylučují ani nejvyšší povodňový stupeň. „V povodí Klabavy a Úslavy to může být i přes druhé stupně povodňové aktivity,“ řekl Radiožurnálu Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřky bude na západě Čech i silný vítr a případně i kroupy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na co přesně se tedy mají připravit obyvatelé západních Čech?
V západní polovině Čech se zdá, že bouřky budou pozdě odpoledne a večer nejintenzivnější – tam máme druhý stupeň výstrahy, tedy na velmi silné bouřky. Bouřky by měly být doprovázeny zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 60 milimetrů, také nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu a případně i většími kroupami, tedy kroupami nad dva centimetry.

Méně výraznější projevy budou mít pravděpodobně bouřky večer a v noci na středu, a to na východě Čech, na Českomoravské vrchovině a částečně i na jižní Moravě.

Tato #vystraha upřesňuje předchozí výstrahu. Upravuje území platnost výstrahy před silnými a velmi silnými bouřkami a přidává výstrahu před silnými bouřkami na středu 14. 7. Dále prodlužuje platnost výstrahy před povodňovými jevy.
Více informací na chmi.cz.

12:08 – 13. 07. 2021

7 32

Vzhledem ke srážkám by měly v západní polovině Čech v odezvě stoupat hladiny menších toků v povodí Berounky, Ohře, na přítocích dolního Labe, v povodí horní Vltavy může docházet k překročení prvních stupňů povodňové aktivity. V povodí Klabavy a Úslavy to může být v důsledku předchozích srážek a velmi nasycené půdě i přes druhé stupně povodňové aktivity.

Kdy by měly bouřky ustávat?
Očekáváme, že první vlna bouřek by měla v průběhu druhé poloviny noci slábnout a ustávat, ale ještě v průběhu středy, zejména odpoledne a večer, se především ve východní polovině republiky budou opět vyskytovat silné bouřky. Časové upřesnění a lokalizaci budeme zřejmě provádět až ve středu.

Hanka Shánělová, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme