Záchranáři evidují na jižní Moravě kvůli bouřkám stovky zraněných. Na místo míří i armáda

Záchranáři v Jihomoravském kraji zaznamenávají kvůli bouřkám až 150 zraněných - dětí i dospělých, mimořádně silné bouřky a tornádo zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. „Došlo tam k popadání střech, došlo taky k několika nehodám autobusů, jsou tam lidé zavalení v domech,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí záchranné služby Jihomoravského kraje Hedvika Kropáčková. Na místě zasahují také záchranné služby z okolních krajů.

Praha (Aktualizováno: 23:48 24. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. | Zdroj: ČTK

Podle mluvčí je v terénu 22 posádek jihomoravských záchranářů. „Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2," uvedla Kropáčková.

Hasiči, vojáci a další uklízí spoušť po tornádu. Lidé na pomoc postiženým poslali téměř 200 milionů

Číst článek

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Několik obcí tam zasáhlo tornádo. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se zvažuje také nasazení armády. 

„Všechno, co má ruce a nohy, tam jede. Už také probíhá debata o nasazení armády," uvedl ministr. „Armádu si musí povolat hejtman, to je na něm," dodal. 

Jihomoravský hejtman Jiří Grolich (KDU-ČSL) skutečně armádu o pomoc požádal. Zatím o nasazení dvou ženijních odřadů, tedy jednotek. Armáda uvedla v pohotovost i 7. mechanizovanou brigádu.

„Situace na Hodonínsku je vážná, vysíláme na místo čtyři vyprošťovací odřady USAR týmu,“ uvedl na svém twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.

Nemocnice v Hodoníně  ošetřila kvůli bouřkám 150 až 200 zraněných. Vozili je záchranáři i lidi. Záchranáři v oblasti vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o hromadné postižení více lidí.

Jáchym Pivovar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme