Českem se znovu přehnaly silné bouřky. Popadané stromy zastavily vlaky a přerušily dodávky elektřiny

V noci na pátek se přes Česko přehnaly další bouřky, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy a v práci nadále pokračují. Podle mluvčí hasiči pomáhali i s jednou strženou střechou. Stromy například zabránily jízdě vlaků v koridoru z České Třebové na Moravu, a na východě republiky přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Popadané stromy ale nikoho nezranily.

Brno (Aktualizováno: 9:24 11. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celou noc hasiči likvidovali popadané stromy a pokračují i během pátečního dopoledne. | Foto: HZS Olomouckého kraje | Zdroj: HZS Olomouckého kraje

„V Šumperku silný vítr poškodil plechovou střechu. Hasiči spadlé kusy plechu posbírali a střechu zajistili. V terénu jsou stále desítky jednotek dobrovolných hasičů a profesionálních hasičů, které odstrňují následky bouřek. Podle dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn,“ říká Radiožurnálu mluvčí Hacsiková.

Kvůli překážce na trati byl v pátek časně ráno podle internetových stránek Českých drah zastaven provoz například na železniční trati z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem, kde cestující vozí náhradní autobusy.

Dnešní noční bouřky poměrně výrazně ovlivnily i práci městské policie. | Foto: Městská policie Brno | Zdroj: Městská policie Brno

Ve čtvrtek se bouřky Olomouckým kraji krajem prohnaly ve dvou vlnách. První zasáhla Olomoucký kraj časně ráno a zastavila dopravu na hlavním koridoru. Kvůli popadaným stromům byla ve čtvrtek časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. V podvečer pak další bouřky zasáhly zejména Přerovsko.

Bouřky v Moravskoslezském kraji

Největší problémy zaznamenali v noci na dnešek hasiči na Opavsku, kde vyjížděli dvaasedmdesátkrát. Na Bruntálsku a Novojičínsku mají na kontě okolo dvaceti zásahů. V Ostravě, na Karvinsku a Frýdecko-Místecku pak v rozsahu od tři po sedm výjezdů.

„Opět šlo v drtivé většině především o odstraňování nebezpečných stromů z nejrůznějších míst, kde se pohybují lidé. Tyto události si nevyžádaly žádné zranění osob, ani větší škodu. Zásahy hasičů budou pokračovat během dnešního rána a zřejmě i dopoledne,“ řekl Kůdela.

Bouřky na Vysočině

Na Vysočině měli hasiči kvůli bouřkám v noci přes 70 výjezdů, hlavně na Třebíčku a Žďársku. Nejvíc odstraňovali stromy ze silnic. Zraněn nikdo nebyl.

„Všechny události, u kterých jsme zasahovali, se obešly bez zranění osob. Největšímu náporu práce přitom hasiči čelili v nočních hodinách. S příchodem rána počet zásahů postupně klesal. V tuto chvíli řešíme už jen ojedinělé případy,“ řekla Radiožurnálu mluvčí hasičského záchranného sboru na Třebíčsku Petra Musilová.

Strážníci přibližně ve dvaceti případech vyjížděli k polámaným spadlým větvím nebo i vyvráceným stromům. | Foto: Městská policie Brno | Zdroj: Městská policie Brno

Bouřky ve Zlínském kraji

Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali kvůli večerním a nočním bouřkám doprovázeným silným větrem zhruba 80 výjezdů. Nejzávažnější situace panovala v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku.

„Vlivem silného větru zde došlo k poškození asi 15 střech rodinných domů, potrhání drátů elektrického napětí a pádu velkého počtu stromů. V jednom případě bylo nutné ve spolupráci se starostou obce zajistit také náhradní ubytování starší osobě,“ sdělil ČTK mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Lidé bez elektřiny

Energetická společnost ČEZ zaznamenává desítky poruch, nejhorší situace byla na Ostravsku a Opavsku. Podle mluvčího společnosti Vladislava Sobola se výpadek elektřiny týká několika tisíc odběratelů: „Všichni naši pracovníci i zaměstnanci dodavatelských firem jsou v terénu a pracují na opravách. Některé poruchy byly už nad ránem odstraněny, jiné nám lidé stále hlásí. Určitě jsou to tisíce lidí. Většina poruch, pokud nezačne znovu foukat nebo se nevyskytnou nepředvídalné okolnosti, bude odstraněna během pátku.“

Společnost E.ON eviduje po nočních bouřkách a silném větru 64 poruch na vysokém napětí a 160 na nízkém napětí, číslo se bude měnit. „Nejvíce poruch bylo okolo půlnoci, kdy bylo rázem 110 tisíc odběratelů bez dodávky elektrické energie,“ uvedla mluvčí společnosti Božena Herodesová. K osmé hodině ranní už bylo bez dodávek pouze 10 tisíc odběratelů.

Mapa aktuálního počasí v České republice (výchozí je zobrazen déšť):

Monika Pustovková, Vít Pohanka, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme